Autoritetet e Kievit thonë se po forcojnë mbrojtjen pas një nate “të qetë”

Kryeqyteti ukrainas pati një natë “të qetë” të dielën, tha Këshilli Bashkiak i Kievit të hënën në mëngjes – por autoritetet paralajmëruan banorët të qëndrojnë në shtëpi ndërsa luftimet vazhdojnë.

“Në përgjithësi, nata e kaluar ishte e qetë, duke përjashtuar disa përleshje dhe përleshje me grupe diversante dhe zbulimi. Megjithatë, qyteti ishte kryesisht i zënë me përgatitjet për mbrojtjen e tij. Pra, nëse ndodh që të shkoni në qytet pas orës 8:00, do të shihni fortifikime, kurthe tankesh dhe struktura të tjera mbrojtëse që janë shfaqur në rrugët e Kievit, “tha këshilli në një deklaratë.

Dyqanet ushqimore dhe transporti publik në Kiev do të jenë të hapura nga ora 8 e mëngjesit, me orën lokale, megjithëse trenat e metrosë do të lëvizin më rrallë se zakonisht.

“Ju lutemi, mos dilni nga shtëpitë tuaja nëse nuk keni nevojë urgjente”, siç është blerja e sendeve ushqimore ose ilaçeve, thuhet në deklaratë, duke shtuar se “përleshjet në rrugë vazhdojnë të ndodhin në rrugët e çdo lagje të qytetit. Ne ju nxisim që të bashkoni forcat dhe të ndihmoni njëri-tjetrin: pyesni fqinjët nëse kanë nevojë për ndihmë, veçanërisht kur bëhet fjalë për të moshuarit ose familjet, të afërmit e të cilëve po mbrojnë Ukrainën. Kujdesuni për banesat e fqinjëve që janë larguar nga qyteti për të parandaluar plaçkitjen. “tha Këshilli.

Një shtetrrethimi në qytet mbetet në fuqi nga ora 22:00. deri në orën 7 të mëngjesit. Koha lokale.