Armatosja e Ukrainës: 17 mijë armë anti-tank në gjashtë ditë

Në një pistë me borë në bazën ajrore Amari në Estoninë veriore të dielën në mëngjes, paleta me pushkë, municione dhe armë të tjera po ngarkoheshin në një nga avionët më të mëdhenj të mallrave në botë, një Antonov AN-124, që i përkiste forcave ajrore ukrainase.

Është një artefakt i Luftës së Ftohtë, i ndërtuar dhe blerë kur Ukraina ishte ende pjesë e Bashkimit Sovjetik, shkruan “The New York Times”.

Tani ajo po kthehet kundër pushtimit rus të Ukrainës, pjesë e një transporti ajror të madh që zyrtarët amerikanë dhe evropianë e përshkruajnë si një garë të dëshpëruar kundër kohës, për të marrë mijëra armë në duart e forcave ukrainase ndërsa rrugët e tyre të furnizimit janë ende të hapura.

Skena si kjo, që të kujtojnë transportin ajror të Berlinit – gara e famshme nga aleatët perëndimorë për të mbajtur Berlinin Perëndimor të furnizuar me gjërat thelbësore në 1948 dhe 1949, ndërsa Bashkimi Sovjetik u përpoq ta mbyste atë – po luhen në të gjithë Evropën.

Në më pak se një javë, Shtetet e Bashkuara dhe NATO kanë shtyrë më shumë se 17,000 armë antitank, përfshirë raketat Javelin, mbi kufijtë e Polonisë dhe Rumanisë, duke i shkarkuar ato nga aeroplanët gjigantë të ngarkesave ushtarake, në mënyrë që ata të mund të bëjnë udhëtimin tokësor në Kiev, Kryeqyteti ukrainas dhe qytete të tjera të mëdha.

Deri më tani, forcat ruse kanë qenë aq të preokupuara në pjesë të tjera të vendit sa nuk kanë shënjestruar linjat e furnizimit me armë, por pak mendojnë se kjo mund të zgjasë.

Z. Zelensky e mirëpriti ndihmën e deritanishme, por përsëriti kritikat që ai ka bërë publikisht – se ndihma ishte jashtëzakonisht e pamjaftueshme për detyrën përpara. Ai kërkoi një zonë të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë, një mbyllje të të gjitha eksporteve ruse të energjisë dhe një furnizim të ri me avionë luftarakë.

Është një ekuilibër delikat. Të shtunën, ndërsa zoti Biden ishte në Wilmington, Del., stafi i tij i Këshillit të Sigurisë Kombëtare kaloi pjesën më të madhe të ditës duke u përpjekur të gjente një mënyrë që Polonia t’i transferonte Ukrainës një flotë avionësh luftarakë të mirëpërdorur të prodhimit sovjetik MIG-29. se pilotët ukrainas dinë të fluturojnë.

Por marrëveshja kushtëzon t’i japë Polonisë, në këmbim, F-16 shumë më të aftë të prodhuar nga Amerika, një operacion i bërë më i komplikuar nga fakti se shumë prej atyre luftarakë i janë premtuar Tajvanit – ku Shtetet e Bashkuara kanë interesa më të mëdha strategjike.

Udhëheqësit polakë kanë thënë se nuk ka marrëveshje dhe janë qartësisht të shqetësuar se si do t’i siguronin luftëtarët Ukrainës dhe nëse një gjë e tillë do t’i bënte ata një objektiv të ri të rusëve. Shtetet e Bashkuara thonë se janë të hapura ndaj idesë së shkëmbimit të avionëve.

“Unë nuk mund të flas për një afat kohor, por mund t’ju them vetëm se ne po e shikojmë atë shumë, shumë aktivisht,” tha Sekretari i Shtetit Antony J. Blinken të dielën, gjatë një udhëtimi që e ka çuar atë në Moldavi. një tjetër vend jo anëtar i NATO-s, për të cilin zyrtarët amerikanë kanë frikë se mund të jetë i radhës në listën e kombeve të presidentit rus Vladimir V. Putin që do ta rikthejë në sferën e ndikimit të Moskës.

Dhe në qendër të Uashingtonit, grupet lobuese dhe firmat ligjore që dikur ngarkonin shumë qeverinë ukrainase për shërbimet e tyre, tani po punojnë falas, duke ndihmuar qeverinë e luftuar të zotit Zelensky të kërkojë më shumë sanksione ndaj Rusisë.

Ukrainasit po kërkojnë gjithashtu më shumë para për armë, megjithëse kundërshtojnë idenë se Uashingtoni po manipulon imazhin e z. Zelensky për ta paraqitur atë si Churchill me një bluzë, duke e bashkuar vendin e tij në luftë. Covington & Burling, një firmë e madhe ligjore, paraqiti një mocion pro bono në emër të Ukrainës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë.

Është, në shumë mënyra, një përpjekje më komplekse se transporti ajror i Berlinit tre të katërtat e një shekulli më parë.

Berlini Perëndimor ishte një territor i vogël me akses të drejtpërdrejtë ajror. Ukraina është një vend i përhapur prej 44 milionë banorësh nga i cili zoti Biden ka tërhequr të gjitha forcat amerikane në një përpjekje për të mos u bërë një “bashkëluftëtar” në luftë, një term ligjor që rregullon se sa larg mund të shkojnë Shtetet e Bashkuara për të ndihmuar Ukrainën pa duke u konsideruar në konflikt të drejtpërdrejtë me një Rusi të armatosur me armë bërthamore.

Por ndërsa armët hyjnë dhe nëse përpjekjet për të ndërhyrë në komunikimet dhe rrjetet kompjuterike ruse përshkallëzohen, disa zyrtarë të sigurisë kombëtare të SHBA-së thonë se kanë një parandjenjë se një konflikt i tillë ka gjithnjë e më shumë gjasa.

Përkufizimet ligjore amerikane se çfarë përbën hyrja në luftë nuk janë përkufizime të zotit Putin, paralajmëroi një zyrtar i lartë amerikan i sigurisë kombëtare gjatë fundjavës, duke folur në kushte anonimiteti për shkak të ndjeshmërisë së përpjekjeve të hapura dhe të fshehta amerikane për të ndihmuar Ukrainën.

Putin paralajmëroi të shtunën se çdo vend që do të tentonte të vendoste një zonë të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë do të “merrte pjesë në konfliktin e armatosur”. Të dielën, ministria ruse e mbrojtjes lëshoi ​​një deklaratë duke paralajmëruar vendet e NATO-s si Rumania që të mos lejojnë që bazat e tyre të përdoren si një strehë e sigurt për avionët e mbetur në forcat ajrore ukrainase. Nëse ata e bëjnë këtë, tha ai, çdo “përdorim i mëvonshëm kundër forcave të armatosura ruse mund të konsiderohet si përfshirje e këtyre shteteve në një konflikt të armatosur”.

Dy dekada më parë këtë muaj, ndërsa forcat amerikane filluan të vërshonin në Irak, gjenerali David H. Petraeus pyeti “më trego si përfundon kjo.” Në rastin e Ukrainës, tha një zyrtar i lartë amerikan, pyetja që rezonon rreth Shtëpisë së Bardhë është më shumë si: “Më thuaj se si të mos zhytemi në një konflikt superfuqish”. /TheNewYorkTimes