Lajme

LDK: Suksesin e garanton koordinimi me aleatët tanë, ShBA dhe BE

Pas dështimit të arritjes së marrëveshjes për targat midis Kosovës dhe Serbisë gjatë ditës së sotme ka ardhur edhe reagimi nga Lidhja Demokratike e Kosovës.

Sipas LDK-së, suksesi garantohet në rast të kordinimit me SHBA-në dhe BE-në.

“Lidhja Demokratike e Kosovës po ndjek me shumë kujdes situatën e krijuar pas dështimit të sotëm, në Bruksel, të përpjekjeve për të gjetur një zgjidhje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e BE-së. LDK-ja vlerëson se stabiliteti dhe siguria janë kushte thelbësore për të arritur progres, si dhe për të ushtruar sovranitetin në gjithë territorin e saj. Shtrirja e ligjshmërisë në gjithë territorin është e drejtë e pamohueshme e Kosovës. Suksesin e garanton koordinimi me aleatët tanë, ShBA dhe BE” thonë nga LDK-ja.

Sipas LDK-së, Qeveria e Kosovës në asnjë rast nuk duhet të sillet në atë mënyrë që Serbia të duket mirë dhe të fajësohet Kosova, siç ndodhi sot.

Kosovës i duhen aleatët e saj, përkrahës historik të popullit të Kosovës. Kush i dëmton raportet me aleatët, rrezikon ta lë vendin tonë pa përkrahje. Kosova ka arritur deri këtu bashkë me aleatët dhe kështu duhet të vazhdojë edhe më tutje, thuhet më tutje në reagimin e LDK-së.

/Shqip.com