Lajme

Kusari-Lila: Serbia gjithmonë ka qenë palë destruktive në dialog

Shefja e grupit parlamentar të VV-së, Mimoza Kusari-Lila
Shefja e grupit parlamentar të VV-së, Mimoza Kusari-Lila

Shefja e Grupit Parlamentar të VV-së, Mimoza Kusari-Lila, ka kërkuar nga bashkësia ndërkombëtare të vlerësojë drejt se kush është palë destruktive.

Duke e komentuar takimin e 14 shtatorit në mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, Kusari-Lila ka thënë se Kosova në vazhdimësi është treguar e përkushtuar në zbatimin e marrëveshjeve me Serbinë.

“Besoj që në vazhdimësi Kosova ka treguar përkushtim për zbatimin e marrëveshjeve. Tash ka kaluar një vit prej është prezantuar plani franko-gjerman. Serbia gjithmonë ka qenë palë destruktive në dialog, siç ishte edhe me zgjedhjet. Presim që të paktën nga bashkësia ndërkombëtare të ketë vlerësim të drejtë dhe të saktë se kush është palë desktruktive dhe kush e ka eskaluar situatën. Kosova nuk mund të jetë njëanshëm subjekt i trajtimit. Jemi të përkushtuar për njohje të ndërsjellët”, ka thënë Kusari-Lila.

/Shqip.com