Art Jetese

Konsumoni mëngjesin me këto ushqime

Jo rastësisht mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm i ditës, pasi ju jep energjinë që ju nevojitet për të nisur me energji ditën tuaj dhe në të njëjtën kohë stimulon metabolizmin.

Opsionet e njohura të mëngjesit si buka me gjalpë dhe reçel apo brioshët nuk janë më të mirat, pasi ato ofrojnë karbohidrate dhe yndyrna të cilësisë së dobët.

Mëngjesi ideal duhet të kombinojë një dozë të mirë proteinash dhe fibrash për të qenë ushqyes dhe ngopshëm në të njëjtën kohë.

Cilat ushqime i ofrojnë këto lëndë ushqyese të vlefshme?

Tërshëra: Janë të pasura me beta glukan, një lloj fibrash që nxit ngopjen ndërsa ul nivelin e kolesterolit. Tërshëra gjithashtu ofron shumë antioksidantë dhe acide yndyrore të shëndetshme omega-3, folate dhe kalium.

Veza: Pavarësisht përmasave të vogla, ajo përmban shumë lëndë ushqyese. Është një nga burimet më të mira të proteinave cilësore dhe në të njëjtën kohë siguron vitaminë D, vitamina B, selen, jod dhe kolinë.

Arrat: Arrat janë një zgjedhje ideale për plotësimin e nevojave të trupit për proteina, veçanërisht për ata që shmangin mishin. Arrat janë të pasura me antioksidantë, magnez, kalium dhe yndyrna të shëndetshme.

Manaferrat: Të gjitha llojet e manaferrave (luleshtrydhet, boronicat, manaferrat, etj.) janë të ulëta në kalori ndërsa ofrojnë një sasi të konsiderueshme fibrash dhe antioksidantësh.

Fara e lirit: Fara e vogël është një superushqim, pasi përmban një sasi të konsiderueshme të acideve yndyrore Omega-3, proteinave dhe fibrave. Konsumimi i rregullt i farave të lirit lidhet me nivele më të ulëta të kolesterolit, përmirësim të ndjeshmërisë së trupit ndaj insulinës, nivele më të ulëta sheqeri dhe rrezik më të ulët të kancerit të gjirit.

Kosi: Kosi, si shumica e produkteve të qumështit, është një burim i mirë proteinash. Preferoni të kulluar, pasi ka një përmbajtje më të lartë proteinash se llojet e tjera.

Banana: Përveç kaliumit, banana siguron niseshte rezistente, e cila nuk shpërbëhet nga trupi dhe mbështet funksionimin e mirë të sistemit tretës.

/Shqip.com