Lajme

Komandanti i Aleatëve të NATO në Evropë: Do të dërgojmë armë më të rënda dhe më shumë trupa në Kosovë

Gjeneral Cavoli, Komandanti Suprem i Aleatëve të NATO-s në Evropë, në një fjalë që mbajti para Senatit të SHBA më 10 prill 2024 lidhur me pushtimin e Ukrainës nga Rusia dhe kërcënimet që ajo paraqet më gjërë, ndër të tjera tha se ai ka autorizuar inteligjencë ajrore, mbikëqyrje dhe zbulimin për të monitoruar kërcënimet ndaj Kosovës dhe Bosnje Hercegovinës.

Po ashtu, ai shtoi se NATO do të dërgojë pajisje më të rënda, më shumë trupa në Kosovë. Ndërkohë, një aeroplanmbajtëse franceze është afruar në Adriatik.

Komandanti i SHBA në Evropë thotë se Rusia është një ‘kërcënim kronik’ për botën

“Rusia përbën “një kërcënim kronik” për botën dhe ndihma e mëtejshme për Ukrainën për të zmbrapsur pushtimin rus të atij vendi është vendimtare, tha gjenerali i ushtrisë Christopher Cavoli, komandanti i Komandës Evropiane të SHBA, sipas njoftimit nga Departamenti amerikan i Mbrojtjes.

Gjeneral Cavoli, i cili shërben gjithashtu si komandanti suprem i aleatëve të NATO-s në Evropë, dëshmoi më 10 prill para Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve.

“Ne po përballemi me kohë sfiduese, për të mos thënë më pak, në teatrin evropian,” u tha Cavoli përfaqësuesve. “Lufta brutale dhe e paprovokuar e Rusisë ka shkatërruar Ukrainën për më shumë se dy vjet. Forcat [ruse] po shkatërrojnë qytete dhe po shkatërrojnë jetë të pafajshme në një shkallë që nuk e kemi parë që nga Lufta e Dytë Botërore”.

Gjithashtu shqetësuese është varësia e Rusisë nga Kina, Irani dhe Koreja e Veriut për të mbështetur fushatën e saj në Ukrainë, tha ai. “Këto vende po krijojnë partneritete strategjike të ndërlidhura në një përpjekje për të sfiduar rendin ekzistues,” tha gjenerali. “Kjo është thellësisht armiqësore ndaj interesave kombëtare të SHBA.”

Më shumë se dy vjet pas pushtimit, presidenti rus Vladimir Putin nuk tregon asnjë shenjë ndalimi, tha Cavoli. “Rusia nuk ka ndërmend të ndalet me Ukrainën,” tha ai. “Rusia paraqet një kërcënim kronik.”

Komanda Evropiane po i përgjigjet kërcënimit ndaj NATO-s duke përmirësuar qëndrimin e saj parandalues në të gjithë Evropën. “Ne kemi forcuar krahun tonë lindor me dislokime të forcës rrotulluese, kemi zgjeruar rezervat e para-pozicionuara dhe kemi modernizuar infrastrukturën tonë për të mundësuar marrjen e shpejtë të forcave përforcuese,” tha gjenerali.

Trupat e SHBA-së dhe aleatëve kanë ushtruar gjerësisht për të demonstruar aftësitë e reja për t’u përforcuar në të gjitha fushat. “Ne jemi gati të mbrohemi dhe kjo na lejon të frenojmë dhe ne e kemi penguar Rusinë të sulmojë aleancën tonë,” tha ai.

Mbështetje për Ukrainën

Cavoli tha gjithashtu se Komanda Evropiane ka mbështetur përpjekjet ndërkombëtare për të mbështetur Ukrainën dhe komanda ngriti një grup ndihme sigurie. “Në 26 muajt e fundit të kësaj lufte, SHBA dhe partnerët tanë kanë dorëzuar sasi të mëdha municionesh dhe pajisjesh kritike për kolegët tanë ukrainas,” tha ai. “[Grupi i asistencës së sigurisë] ka lehtësuar një gamë të plotë trajnimesh për të promovuar gatishmërinë e njësisë. Ne kemi siguruar që Ukraina të dijë se si të përdorë pajisjet e saj të reja dhe të dijë se si t’i mirëmbajë ato.”

Por Putini është këmbëngulës dhe fakti është se Ukraina “mbetet pothuajse tërësisht e varur nga mbështetja e jashtme për të qëndruar në këtë luftë,” tha ai. Ashpërsia e këtij momenti nuk mund të mbivlerësohet: nëse nuk vazhdojmë të mbështesim Ukrainën, Ukraina mund të humbasë.

Kësti i fundit i ndihmës së SHBA-së mbaroi në fillim të këtij viti dhe Kongresi ka para tij legjislacionin për të vazhduar financimin. Aleatët kanë kapur disa nga mungesat, por Shtetet e Bashkuara janë furnizuesi kryesor i mbrojtjes ajrore me bazë tokësore dhe predhave të artilerisë për Ukrainën tani, tha Cavoli.

“Nuk mund ta parashikoj të ardhmen, por mund të bëj matematikë të thjeshtë”, tha gjenerali. “Kur shikoj normat e furnizimit, … kur shikoj normat e konsumit, nëse nuk vazhdojmë të mbështesim Ukrainën, Ukrainës do t’i mbarojë predhat e artilerisë dhe do t’i mbarojë përgjuesit e mbrojtjes ajrore në një kohë mjaft të shkurtër.

“Bazuar në përvojën time në 37 e më shumë vite në ushtrinë amerikane, nëse njëra palë mund të qëllojë dhe pala tjetër nuk mund të kundërpërgjigjet, pala që nuk mund të kundërpërgjigjet humbet,” vazhdoi ai. “Pra, aksionet janë shumë të larta.”

Gjithashtu në rrezik është lidershipi amerikan. “Udhëheqja e vazhdueshme e SHBA është thelbësore,” tha ai. “Aleatët tanë po shtohen. Por ata kërkojnë dhe shpresojnë për udhëheqjen dhe shembullin tonë të vazhdueshëm. Duke mbështetur angazhimin tonë ndaj Ukrainës dhe duke demonstruar kohezion të palëkundur me aleancën e NATO-s, ne ofrojmë një pengesë të qartë për kundërshtarët tanë. Nëse kjo frenim të dështojë, Eucom i SHBA – së bashku me aleatët tanë – është gati të luftojë dhe të fitojë.”

/Shqip.com