Sport Ndërkombëtar

Koke – “themeli” mbi të cilin është ndërtuar Atletico Madrid

Kapiteni i Atletico Madridit, Koke do të ketë një ndeshje të veçantë të shtunën.

Ai nëse luan në përballjen me Sevillan do të bëhet lojtari me më së shumti paraqitje në historinë e klubit.

Mesfushori aktualisht ndan vendin e parë me Adelardo Rodriguez me nga 553 paraqitje, shkruan BBC.

Koke – i cili është vetëm 30-vjeçar me siguri do të vendosë një rekord pothuajse të pathyeshëm në vitet e ardhshme.

Mesfushori është një nga lojtarët e rrallë që ka luajtur vetëm për një klub, pasi iu bashku akademisë së Atletico-s në moshën 6-vjeçare.

Pasi përparoi përmes sistemit të të rinjve, ai bëri debutimin e tij për skuadrën A, në moshën 17 vjeç, në një humbje 5-2 në Barcelonë në 2009, dhe shpejt u bë një i rregullt i ekipit të parë.

Ardhja e Diego Simeone në 2011 ishte një moment kyç në zhvillimin e tij, me menaxherin argjentinas që i besoi një vend në mesfushë.

Koke ka mbetur integral për Atletico që atëherë, duke u zhvendosur në qendër të mesfushës, duke trashëguar shiritin e kapitenit nga Diego Godin në 2019 dhe duke e çuar skuadrën drejt një tjetër titulli ligë dy vjet më vonë.

Një tjetër nga atributet e Koke është një nivel pothuajse mbinjerëzor i fitnesit, duke e lejuar atë të luajë të paktën 40 ndeshje çdo sezon të vetëm për dekadën e fundit, dhe të mos humbasë kurrë më shumë se një muaj aksion për shkak të lëndimeve.

Koke ka mbetur integral për Atletico që atëherë, duke u zhvendosur në qendër të mesfushës, duke trashëguar shiritin e kapitenit nga Diego Godin në 2019 dhe duke e çuar skuadrën drejt një tjetër titulli ligë dy vjet më vonë.

Një tjetër nga atributet e Koke është një nivel pothuajse mbinjerëzor i fitnesit, duke e lejuar atë të luajë të paktën 40 ndeshje çdo sezon të vetëm për dekadën e fundit, dhe të mos humbasë kurrë më shumë se një muaj aksion për shkak të lëndimeve./Shqip.com