Lajme

Izraeli s’i ndalë sulmet në Rafah, OKB takohet urgjentisht

Izraeli po shton sulmet e tij ajrore në Rafah, pavarësisht protestave ndërkombëtare për granatimet vdekjeprurëse të një kampi të mbushur me njerëz të zhvendosurve në qytet, që çoi në një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të diskutuar situatën në atë sektor të Rripit të Gazës.

Nga ana e tyre, Spanja, Norvegjia dhe Irlanda do të njohin zyrtarisht shtetin palestinez sot, gjatë një konference për shtyp në Bruksel, siç njoftuan javën e kaluar, duke shkaktuar zemërim te qeveria izraelite.

Në terren, ekipet e AFP në qytet raportuan në orët e hershme të mëngjesit se granatimet e reja kishin nisur në Rafah-n qendrore dhe perëndimore, në skajin jugor të Rripit të Gazës, ku ushtria izraelite ka kryer operacione tokësore që nga fillimi.

Sulmet e reja ajrore erdhën në mes të protestave ndërkombëtare dhe dënimit të bombardimit të një kampi të personave të zhvendosur të dielën mbrëma, i cili vrau 45 njerëz dhe plagosi 249 të tjerë, sipas ministrisë së Shëndetësisë së Gazës.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e quajti bombardimin një “aksident tragjik”.

Ushtria izraelite pohoi se po hetonte vdekjen e civilëve pasi fillimisht tha se kishte shënjestruar dy operativë të Hamasit me “municione precize”.

“E indinjuar”, qeveria amerikane i bëri thirrje aleatit të saj Izraelit që “të marrë të gjitha masat për të mbrojtur civilët”, diplomacia kanadeze shprehu “tmerrin”, presidenti francez Emmanuel Macron “indinjatë”.

Rreth 10,000 njerëz u mblodhën pranë ambasadës izraelite në kryeqytetin francez për të denoncuar bombardimin.

Turma kompakte mbante flamuj palestinezë, pankarta dhe pankarta që lexonin slogane të tilla si “Mos vrisni një fëmijë, as izraelit dhe as palestinez”, “Ndaloni bombardimet, liri për Palestinën”, “Ne jemi fëmijët e Rafës”, “Rafa, Gaza, ne jemi me ju” e kështu me radhë.

/Shqip.com