Sport Ndërkombëtar

Ishte “i vdekur”, sot është në Kupën e Botës

epa09265362 Christian Eriksen (bottom C) of Denmark receives medical assistance during the UEFA EURO 2020 group B preliminary round soccer match between Denmark and Finland in Copenhagen, Denmark, 12 June 2021. EPA-EFE/Friedemann Vogel / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Ishte 12 qershor 2021, hera e fundit që Christian Eriksen dilte në fushë në finalet e një gare të madhe ndërkombëtare. Imazhet e bashkëlojtarëve të rrethuar rreth tij, drama shpërtheu, ndërsa bota e shikonte pa frymë.

Pastaj rikuperimi i ngadaltë dhe gradual. Nga stërvitja në atdhe dhe në Holandë me Ajaxin te rikthimi në fushë me kombëtaren dhe me Brentford, para transferimit te Manchester United.

Kundër Tunizisë, mesfushori i shquar danez u rikthye të luante në një turne ndërkombëtar me Danimarkën. Nëse i kthenim faqet e kalendarit përmbys, duke u kthyer në atë 12 qershor, ky skenar do të ishte i çuditshëm edhe për t’u marrë me mend.

Por, dje Eriksen ishte në fushë, duke konfirmuar një përrallë që ngadalë është bërë realitet.

/Shqip.com