Lajme Botë

Inxhinieri kinez dënohet me tetë vjet burg për spiunazh në SHBA

Një inxhinier kinez është dënuar me tetë vjet burg për spiunazh në SHBA, në një rast të lidhur me përpjekjet kineze për të vjedhur sekretet tregtare të aviacionit.

Ji Chaoqun, 31 vjeç, kishte identifikuar shkencëtarë dhe inxhinierë për rekrutim të mundshëm, sipas Departamentit Amerikan të Drejtësisë.

Ai gjithashtu u regjistrua në Rezervat e Ushtrisë Amerikane dhe gënjeu rekrutuesit.

Autoritetet amerikane thanë se Ji punonte nën drejtimin e një njësie kyçe të inteligjencës shtetërore kineze.

Shtatorin e kaluar ai u dënua për veprim si agjent i një qeverie të huaj pa njoftuar prokurorin e përgjithshëm të SHBA – një akuzë e përdorur në rastet e spiunazhit – dhe për deklarata të rreme për ushtrinë amerikane.

Ai u akuzua se i kishte dhënë informacion Ministrisë së Sigurisë Shtetërore të Provincës Jiangsu (JSSD) për tetë individë për rekrutim të mundshëm, raporton BBC.

/Shqip.com