Lajme

Haradinaj: Marrëveshja e Kumanovës, vulë e lirisë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se marrëveshja e Kumanovës i dha vulë të drejtës së shqiptarëve te Kosovës për të jetuar të lirë.

Haradinaj ka thënë se rreshtimi i NATO-s me në krye me SHBA-të krah UÇK-së, është konfirmim i pastërtisë së luftës sonë çlirimtare.

Sipas tij, mobilizimi i botës demokratike për t’i dalë në krah popullit të Kosovës që synim shekullor kishte lirinë, ishin vendimtare për lirinë dhe sot shtetin tonë.

“Populli i Kosovës do të jetë gjithmonë mirënjohës ndaj aleatëve tanë për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Shqiptarët përjetësisht i janë falënderuese Amerikës për secilën etapë të historisë sonë!”

/Shqip.com