Lajme

Goditet rrjeti europian i drogës/ Dhjetëra të arrestuar në Shqipëri dhe pasuri të sekuestruara

Një rrjet i shpërndarjes së drogës në Europë është goditur në një operacion të përbashkët mes autoriteteve të disa vendeve europiane, mes tyre edhe Prokuroria e Posaçme (SPAK).

Mes dhjetëra personave të prekur nga urdhër-arrestet e lëshuara nga prokuroria antimafia e Firences janë edhe shqiptarë, ndërsa hetimet kanë zbuluar se Shqipëria shërbente si një vend trafikimi i lëndës narkotike drejt Italisë. Siç raporton “Rai”, droga trafikohej në Itali nga Shqipëria, me gomone.

Në Shqipëri, janë arrestuar më herët dhjetëra persona si pjesë e të njëjtit rrjet, konfirmoi Prokuroria e Posaçme, ndërsa është sekuestruar një sasi e konsiderueshme droge. Ndërsa këtë të hënë, janë sekuestruar një sërë pasurish të luajtshme e të paluajtshme, si dhe llogari bankare.

Aksioni në Firence

“La Nazione” raporton se një mega operacion po zhvillohet në Itali, që prej orëve të para të mëngjesit – kryesisht në Firence, por edhe zona të tjera në rajonin e Toskanës. Gjithsej, janë 83 urdhra-arresti të lëshuar nga prokuroria antimafia e Firences dhe miratuar nga gjykata. 70 janë masa arresti me burg, 68 janë të huaj (jo italianë); prej tyre, 28 banojnë në zonën metropolitane të Firences, 36 në zona të tjera të territorit italian dhe 16 në shtete të tjera të Bashkimit Evropian dhe Shqipëri. Tetë persona janë lënë në arrest shtëpie, katër në detyrim paraqitje.

Sipas të njëjtit burim, operacioni është zhvilluar me mbështetjen e forcave policore shqiptare, spanjolle, holandeze dhe gjermane, në vende të tjera të Bashkimit Evropian dhe Shqipëri, si dhe me organet e bashkëpunimit Eurojust, Europol, Interpol.

Operacioni goditi një organizatë kriminale ndërkombëtare të përfshirë, në nivele të ndryshme, në aktivitete të trafikut të drogës (kokainë, heroinë, MDMA, hashash dhe marihuanë) në Itali dhe shtete të tjera të Bashkimit Evropian, si dhe në Shqipëri. Në Firence, u godit edhe zinxhiri i furnizimit me pakicë të drogës.

Hetimi u zhvillua mes viteve 2019 dhe 2021. U identifikuan katër struktura të ndryshme kriminale në lidhje me njëra-tjetrën, të përbëra nga italianë dhe shqiptarë – njëra me qendër në Holandë, tjetra në Shqipëri dhe dy të tjerat në Toskanë, që sipas mediave fqinje, u zhvendos më tej në të gjithë territori italian.

Në Firence u zbulua një depo magazinimi dhe një servis ku modifikoheshin mjetet e destinuara për transport droge. Gjithashtu, u godit edhe gjithë rrjeti i tregtarëve me pakicë të drogës.

Sipas mediave italiane, akuza më e rëndë, ajo e trafikut të drogës për llogari të grupit kriminal është ngritur për 28 persona. 68 të tjerë akuzohen për transport apo shitje të lëndëve narkotike, ndërsa 13 të tjerë për shitjen e dograve te të mitur.

Gjurmimi i shqiptarit zbërtheu rrjetin

Hetimet nisën në vitin 2019 kur një 42-vjeçari shqiptar iu sekuestrua në “Piazza Muratori” në Firence një sasi prej 2 ​​kilogramësh marijuanë.

“Ai ishte një trafikant i shquar me lidhje në Holandë, Francë dhe Spanjë dhe duke ndjekur lëvizjet e tij u bë e mundur të zbulohej grupi kriminal. Gjatë hetimeve, u zbuluan lidhjet mes kësaj organizate me një tjetër, po nga Firence, e cila merrte sasi të mëdha hashashi dhe marihuanë nga Shqipëria, të transportuara me gomone në Grotte di Castro (Leçe) dhe më pas prej andej, përmes transportit rrugor në Firence, në zonën Campo di Marte, nga ku shitej më tej në zona të tjerë të Italisë si dhe në Gjermani”, raporton “La Nazione”.

E njëjta media raporton edhe për dy arrestime të tjera kyçe – Në Gjermani u vu në pranga një italian (falë bashkëpunimit me Eurojust), i kapur me 25 kilogramë marijuanë; në Firence u arrestua një tjetër me 80 kilogramë të së njëjtës lëndë narkotike.

Më tej, u arrestua në Pulia edhe kreu i një organizate kriminale duke drejtuar një furgon me 340 kg hashash dhe marihuanë.

Operacioni në Shqipëri

Prokuroria e Posaçme konfirmoi se këtë të hënë u finalizua operacioni i koduar “Muratori”, i zhvilluar në kuadër të procedimit penal nr.270 i vitit 2021, regjistruar për veprat penale të “Trafikimi i narkotikeve”, kryer në formën e posaçme të bashkëpunimit atë të grupit të strukturuar kriminal, “Grupi i strukturuar kriminal”, “Pastrim i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” dhe “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”.

“Hetimet e këtij procedimi penal janë kryer në kuadër të Skuadrës së Përbashkët Hetimore të krijuar ndërmjet Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar dhe Prokurorisë së Firences, Seksioni Antimafia, Itali, me ndërmjetësimin e EUROJUST. Autoritetet italiane dhe shqiptare kanë ndërmarrë veprime kundër një rrjeti të madh të trafikut të drogës, që vepron në të dy vendet. Me mbështetjen e Eurojust-it dhe Europol-it në një operacion në shkallë të gjerë, sot në datën 05.02.2024 u arrestuan 67 të dyshuar, në Shqipëri, Itali, Gjermani, Spanjë, dhe Mbretërinë e Bashkuar, dhe ndaj 12 të dyshuarve të tjerë u ndërmorën masa të tjera parandaluese në Itali. Rrjeti kryesisht trafikonte heroinë, kokainë, hashash duke përdorur makina me dysheme të dyfishtë ose ndarje të fshehta”, njoftoi SPAK.

Sipas të njëjtave burime, vitin e kaluar, gjatë një operacioni kundër të njëjtit grup të krimit të organizuar u arrestuan në Shqipëri 21 shtetas shqiptarë. Ky operacion çoi gjithashtu në sekuestrimin e një sasie narkotikësh që nga prokuroria llogaritet me vlerë 2.7 milionë euro.

Ndërkohë, operacioni i sotëm ka çuar në sekuestrimin e pasurive që sipas SPAK, kapin vlerën e 5 milionë eurove. Konkretisht, në Shqipëri janë sekuestruar: 32 subjekte tregtare, 45 automjete, 4 motomjete, mbi 200 llogari bankare, 19 pasuri te paluajtshme.

Dy oficerë të Europolit u vendosën në Shqipëri dhe Itali gjatë ditës së operacionit për të mbështetur autoritetet kombëtare me masat e tyre hetimore. Operacioni i sotëm, shton SPAK, u krye në terren me kërkesë dhe me mbështetjen e autoriteteve italiane, gjermane, spanjolle dhe britanike.

/Shqip.com