Lajme

Gërvalla në Romë, pjesë në takimin ministror “Miqtë e Ballkanit Perëndimor”

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla
Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla

Me ftesë të zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Italisë, Antonio Tajani, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, sot do të marrë pjesë në takimin ministror “Miqtë e Ballkanit Perëndimor”, që do të mbahet në Romë.

Përmes një komunikate për medie bëhet e ditur se nën udhëheqjen e ministrit Tajani në atë takim do të mbahen dy sesione, ku temë kyçe do të jetë integrimi i Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian si dhe kontributi i sektorit privat në këtë proces, perspektiva e bizneseve italiane.

“Në fjalën e saj para homologëve nga Ballkani Perëndimor, ministrja Gërvalla do të paraqes perspektivën e Republikës së Kosovës në procesin e integrimit në BE, progresin e arritur në demokraci, sundim të ligjit, zhvillim ekonomik, plotësimin e kritereve për anëtarësim në Bashkimin Evropian si dhe zhvillimet e fundit në Kosovë dhe rajon në fushën e sigurisë. Në vazhdën e ‘Ministerialit WB6’ në Romë, ministrja Gërvalla do të takojë homologun e saj për Punë të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë, Antonio Tajani, si dhe përfaqësues të tjerë të institucioneve qendrore të Italisë”, thuhet në komunikatë.

/Shqip.com