OP-ED

Gabimet që nuk duhet t’i bëjë diplomati që mund të vij pas Borrellit

Në gati katër vitet e tij si shefi i politikës së jashtme të Komisionit Evropian, Josep Borrell ka lënë një gjurmë kaosi diplomatik pas tij.

Meqë Borrell ka gjasa të dalë nga skena e mbetur pas zgjedhjeve evropiane të vitit të ardhshëm, Politico ka përpiluar një udhëzues të dobishëm për këdo që e pason atë si kryediplomati i BE-së.

Mos jeni të afërt aq sa fuqitë armiqësore të tallen me BE-në
Nëse jeni duke u takuar me ministrin e Jashtëm luftarak të Kremlinit, Sergej Lavrov, përgatituni të jepni aq mirë sa të merrni. Definitivisht, mos qëndroni të qetë, pasi njeriu i Moskës tallet me Bashkimin Evropian.
Fatkeqësisht, kjo është pikërisht ajo që bëri Borrell në shkurt 2021 në një udhëtim në Rusi një vit përpara se Kremlini të niste një pushtim në shkallë të plotë të Ukrainës.
Borrell dështoi për t’u përgjigjur ndërsa Lavrov kritikoi BE-në si një “partner jo të besueshëm”, qeshi me konkluzionet e Perëndimit për helmimin e Alexei Navalny dhe u pasua me largimin e diplomatëve të BE-së nga vendi.

Mos zbuloni planet sekrete të avionëve luftarakë
Mos zbuloni kurrë informacione konfidenciale, shumë të ndjeshme për shtypin botëror.
Borrell, për fat të keq, nuk mundi as të vinte veshin atë që duket si një pjesë e thjeshtë e mençurisë diplomatike.

Menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022, Borrell deklaroi me guxim se BE-ja do të furnizonte Kievin me avionë luftarakë, duke shtuar se disa vende të BE-së kishin “llojet e avionëve” që Ukraina i duheshin për të shmangur agresionin rus.

Mos e krahasoni pjesën tjetër të botës me një xhungël
Në tetor 2022, Borrell me zemërim krahasoi Evropën me një “kopsht” dhe e quajti pjesën tjetër të botës një “xhungël”.
“Po, Europa është një kopsht, ne kemi ndërtuar një kopsht. Gjithçka funksionon”, tha ai. “Shumica e pjesës tjetër të botës është një xhungël dhe xhungla mund të pushtojë kopshtin.”

Mos postoni në Twitter dokumente konfidenciale
Ndërsa përgatitej të fillonte rolin e përfaqësuesit të lartë të BE-së për çështjet e jashtme dhe politikën e sigurisë, Borrell u dha kolegëve një shenjë të kaosit që do të vinte në nëntor 2019.

Në pozicionin e tij si ministër i Jashtëm spanjoll, Borrell postoi në Twitter (po, me të vërtetë) një dokument të ndjeshëm lidhur me ekstradimin nga autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar.

Dokumenti konfidencial, i cili përfshinte informacione personale për këtë temë, përfshinte një kërkesë spanjolle për arrestimin dhe ekstradimin e një politikani katalanas nga Britania, i cili mbante një post akademik në një universitet skocez.

Borrell e fshiu tweet-in dhe dokumentin, por jo përpara se të ishte fotografuar nga një eurodeputete katalane, Diana Riba i Giner, e cila kërkoi pa sukses që Borrell të bllokohej nga koncerti prestigjioz i BE-së.

/Shqip.com