Sport Ndërkombëtar

FOTO/ Dikur luhej Europiani dhe Champions League, shihni si është braktisur arena e famshme e futbollit

Një stadium që dikur priste Ligën e Kampionëve dhe Euro, tani është plotësisht i braktisur.

Donbas Arena historike, shtëpia e dikurshme e gjigantëve ukrainas Shakhtar Donetsk, tani është e shkretë, pavarësisht se dikur priste disa nga garat më të mira evropiane.

Stadiumi me kapacitet 52,000 vende, i cili është më i madh se Villa Park dhe Stamford Bridge, dikur priti Kampionatin Evropian dhe Ligën e Kampionëve, por nuk ka parë takat e futbollistëve dhe topin e rrumbullakët për plot një dekadë.

Kjo është për shkak të konflikteve në Ukrainë që kanë detyruar ekipin e Shakhtar Donetsk të zhvendosë stadiumet katër herë në dhjetë vitet e fundit.

Dhe fotot e fundit të mbledhura nga The Sun kanë treguar ashpërsinë e dëmeve të shkaktuara në stadium edhe pas pushtimit rus të vendit.

/Shqip.com