Lajme

Forcat ruse tërhiqen ndërsa Ukraina merr qytetet kryesore

Forcat ruse janë tërhequr nga qytetet kyçe lindore, pasi një kundërsulm i shpejtë ukrainas sjell fitime të mëtejshme.

Zyrtarët ukrainas thanë se trupat hynë në Kupiansk, një qendër jetike lindore e furnizimit për forcat ruse, të shtunën, raporton BBC.

Ministria ruse e mbrojtjes tha më pas se trupat e saj janë tërhequr nga Izyum aty pranë për t’i lejuar ata “të rigrupohen”.Ministria konfirmoi gjithashtu tërheqjen e trupave nga një qytet i tretë kyç, Balaklyia, në mënyrë që të “forcojë përpjekjet” në frontin e Donetsk.

Përparimet e Ukrainës – nëse mbahen – do të ishin më të rëndësishmet që kur Rusia u tërhoq nga zonat përreth Kievit në prill.

Mjetet ushtarake ruse

Në fjalimin e tij të natës me video të shtunën, presidenti Volodymyr Zelensky pretendoi se Ukraina kishte çliruar tani 2,000 km katrorë (700 milje katrore) nga Rusia që nga fillimi i një kundërsulmi të rinovuar në fillim të këtij muaji.

Pretendimi i tij sugjeron se gjysma e asaj zone është rimarrë vetëm në 48 orët e fundit – pasi është dyfishi i zonës së territorit që Zelensky tha se ishte çliruar kur foli të enjten në mbrëmje .

Pranimi i një tërheqjeje nga Rusia nga Izyum është i rëndësishëm sepse ishte një qendër kryesore ushtarake për Moskën.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se zhvillimet e fundit kanë treguar se forcat e saj ishin në gjendje të mposhtnin ushtrinë ruse dhe mund ta përfundonin luftën më shpejt me më shumë armë perëndimore.

Më parë, zyrtarët e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar thanë se Ukraina kishte avancuar 50 km (31 milje) në territorin e mbajtur më parë nga Rusia./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022