Lajme

Escobar informohet për sigurinë nga KFOR-i

Komandanti i KFOR-it gjeneralmajor Ozkan Ulutash ka pritur sot në takim zëvendësndihmës sekretarin amerikan për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar dhe ambasadorin e SHBA-së në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, me të cilët ka diskutuar mbi sigurinë në Kosovë dhe stabilitetin rajonal.

Kreu i KFOR-it ka informuar bashkëbiseduesit e tij mbi aktivitetet e KFOR-it duke shprehur përkushtimin e palëkundur për të ofruar kornizën e sigurisë në mbështetje të dialogut të lehtësuar nga BE-ja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Gjeneralmajor Ulutash njëherësh përshëndeti kontributin e gjatë të SHBA-së për KFOR-in dhe për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor.

KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjitha komunitetet në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, thuhet në njoftimin e KFOR-it në Facebook

/Shqip.com