Lajme

Erdogan: Kryeministri grek nuk ekziston më për mua

Recep Tayyip Erdogan

Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan, tha se kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, nuk ekziston më për të, sepse ai pretendon se gjatë vizitës së tij në Shtetet e Bashkuara u përpoq të bllokonte shitjen e avionëve ushtarakë F-16 në Turqi.

“Ne kemi rënë dakord të mos përfshijmë vende të treta në mosmarrëveshjen tonë. Megjithatë, ai vizitoi Shtetet e Bashkuara javën e kaluar dhe paralajmëroi Kongresin të mos na jepte një F-16,” tha Erdogan në një konferencë shtypi pas seancës së kabinetit, raporton Index.

“Ai nuk ekziston më për mua. Unë nuk do të pranoj të takohem më me të. Ne do të vazhdojmë me politikanë të nderuar,” shtoi ai.