Sport Ndërkombëtar

Embolo uron Xhakën në gjuhën shqipe për çmimin e futbollistit zviceran i vitit 2022

Soccer Football - International Friendly - Switzerland vs Panama - Swissporarena, Luzern, Switzerland - March 27, 2018 Switzerland’s Breel Embolo celebrates scoring their third goal REUTERS/Stefan Wermuth

Mesfushori shqiptar, Granit Xhaka, është shpallur futbollisti më i mirë në Zvicër për vitin 2022.

Lojtari i Arsenalit ishte në konkurrencë me portierin Yann Sommer (Bayern Munich) dhe mbrojtësin Manuel Akanji (Manchester City).

Në fund, kapiteni i përfaqësueses Helvetike iu gëzua këtij çmimi, për herë të dytë këtij çmimi pas vitit 2017.

Urime pwr Granitin kanw qenw tw shumta.

Një urim special ia dha bashkëlojtari i tij tek “Helvetikët”, sulmuesi Breel Embolo.

Futbollisti me prejardhje nga Kameruni i shkroi Xhakës në Instagram në gjuhën shqipe “perhaj”.

Sulmuesi zviceran i kishte dalë në krahë Xhakës edhe në zënkën që ky i fundit e kishte me futbollistët serbë në Botërorin e fundit.

/Shqip.com