Art Jetese

E qeshura ju ndihmon të digjni kaloritë

Women in a restaurant

Ju duhet të keni vënë re se ndiheni më mirë pasi dikush ju bën një të qeshur.

Por shkenca ka treguar se e qeshura jo vetëm që ju ndihmon të relaksoheni, por gjithashtu bën shumë gjëra pozitive për shëndetin tuaj.

Sipas hulumtimit të publikuar në International Journal of Obesity, e qeshura djeg kalori.

Konkretisht, 10 deri në 40 kalori nëse qeshni për 10 deri në 15 minuta në ditë. Ky është afërsisht numri i kalorive që merrni kur hani një copë të vogël çokollatë.

Studiuesit arritën në këto përfundime duke matur rrahjet e zemrës dhe shpenzimin e energjisë së 100 vullnetarëve që shikuan video humoristike.

“Ne zbuluam se kur njerëzit qeshnin, rritja ishte rreth 20 për qind mbi normën mesatare metabolike të pushimit”, thotë Dr Maciej Buchowski nga Universiteti Vanderbilt në Nashville.

Gjithashtu, disa shkencëtarë besojnë se e qeshura mund të ketë një efekt të ngjashëm në hormonet tuaja si stërvitja.

Është treguar se ka të njëjtat rezultate si ushtrimet kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës.

“Kur qeshni për 15 minuta, rritja e diametrit të enëve të gjakut është e ngjashme me atë që ndodh kur vraponi ose bëni ndonjë aktivitet tjetër kardio”, shpjegon kardiologu Michael Miller.

Ka padyshim disa të vërteta në thënien – e qeshura është ilaçi më i mirë pasi mund të përmirësojë shëndetin e sistemit imunitar, të jetë një qetësues dhimbjesh dhe të luftojë hormonin e stresit, kortizolin.

/Shqip.com