LIVE: Dita e 80-të e luftës: Luftëtari ukrainas përshkruan kushtet mizore për të plagosurit në Azovstal

Një nga luftëtarët ukrainas ende të bllokuar në uzinën Azovstal në Mariupol ka përshkruar kushtet mizore për të plagosurit atje.

Duke folur në televizionin ukrainas nga brenda uzinës, luftëtari i paidentifikuar tha se kishte rreth 600 të plagosur ende brenda kompleksit të gjerë.

“Kushtet janë thjesht të tmerrshme. Sot isha në spital. Kjo është një palestër e madhe, shkollë… disa dhjetëra krevate marinari. Gjithçka tjetër është vetëm në dysheme. Luftëtarët janë thjesht të shtrirë pa gjymtyrë, pa krahë, pa këmbë,” tha luftëtari.

Luftëtari tha se kishte parë një operacion në një ushtar me një plagë të keqe në këmbë.

“Ai ka një rrip në dhëmbë. Ai është pa anestezi. Dhe dy mjekë po përpiqen të heqin diçka atje. Ai bërtet në këtë rrip, këmba e tij dridhet .”

Luftëtari tha se nuk ishte i sigurt nëse të gjithë civilët ishin evakuuar nga kompleksi i madh.

“Askush nuk mund të jetë 100% i sigurt. Le të themi se i kemi nxjerrë ata civilë për të cilët kemi ditur. Diku mund të jenë nën rrënoja, në disa bunkerë, ku ende nuk kemi eksploruar në disa strehimore. Prandaj, askush nuk mundet. jini 100% i sigurt, por ata civilë që ne i njihnim se ishin këtu, ne i hoqëm plotësisht 100%”, tha ai.

Zyrtarët ukrainas thonë se më shumë se 1000 luftëtarë, shumë prej të cilëve të plagosur, janë ngecur në fabrikën e çelikut, shumë të strehuar në labirintin e bunkerëve dhe tuneleve të epokës sovjetike nën tokë./SHQIP.com

Lajmet nga dita e 79-të e luftës mund t’i lexoni duke klikuar KËTU./Shqip.com

Ushtria e Ukrainës lëshon kartat e “kriminelëve të luftës”

Shërbimi ukrainas i BBC -së po raporton se ushtria ukrainase ka lëshuar dy kuverta me letra që përshkruajnë rusët që ata dyshojnë për krime lufte.

Ideja përsërit grupin e 55 letrave të lojës që ushtria amerikane prodhoi në pushtimin e Irakut në 2003, duke përshkruar ata që tha se ishin anëtarët më të kërkuar të qeverisë së Sadam Huseinit.

Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, Valerii Zaluzhnyi, tha se kartat janë prodhuar me ndihmën e vullnetarëve nga komuniteti ndërkombëtar i inteligjencës InformNapalm.

Luftëtari ukrainas përshkruan kushtet mizore për të plagosurit në Azovstal
(Alexander Ermochenko/Reuters)

Një nga luftëtarët ukrainas ende të bllokuar në uzinën Azovstal në Mariupol ka përshkruar kushtet mizore për të plagosurit atje.

Duke folur në televizionin ukrainas nga brenda uzinës, luftëtari i paidentifikuar tha se kishte rreth 600 të plagosur ende brenda kompleksit të gjerë.

"Kushtet janë thjesht të tmerrshme. Sot isha në spital. Kjo është një palestër e madhe, shkollë... disa dhjetëra krevate marinari. Gjithçka tjetër është vetëm në dysheme. Luftëtarët janë thjesht të shtrirë pa gjymtyrë, pa krahë, pa këmbë," tha luftëtari.

Luftëtari tha se kishte parë një operacion në një ushtar me një plagë të keqe në këmbë.

"Ai ka një rrip në dhëmbë. Ai është pa anestezi. Dhe dy mjekë po përpiqen të heqin diçka atje. Ai bërtet në këtë rrip, këmba e tij dridhet ."

Luftëtari tha se nuk ishte i sigurt nëse të gjithë civilët ishin evakuuar nga kompleksi i madh.

"Askush nuk mund të jetë 100% i sigurt. Le të themi se i kemi nxjerrë ata civilë për të cilët kemi ditur. Diku mund të jenë nën rrënoja, në disa bunkerë, ku ende nuk kemi eksploruar në disa strehimore. Prandaj, askush nuk mundet. jini 100% i sigurt, por ata civilë që ne i njihnim se ishin këtu, ne i hoqëm plotësisht 100%", tha ai.

Zyrtarët ukrainas thonë se më shumë se 1000 luftëtarë, shumë prej të cilëve të plagosur, janë ngecur në fabrikën e çelikut, shumë të strehuar në labirintin e bunkerëve dhe tuneleve të epokës sovjetike nën tokë./SHQIP.com

Rusia ka ndërprerë furnizimin me energji elektrike në Finlandë

Rusia ka pezulluar eksportet e energjisë në Finlandë, konfirmoi operatori finlandez Fingrid për CNN të shtunën.

Zëvendës presidentja e lartë e Fingrid për Operacionet e Sistemit Energjetik, Reima Päivinen, tha se furnizimi u ndërpre në mënyrë efektive në orën 12:00 të shtunën.

Ai shtoi se pezullimi nuk pati ndonjë ndikim në treg dhe se Finlanda "mund ta përballojë" shkurtimin, pasi energjia elektrike ruse përbën një pjesë të vogël të konsumit total të vendit.

"Ne po shkojmë gjithashtu në verë dhe do të nevojitet më pak energji elektrike," tha Päivinien, duke shtuar se ai ishte "i bindur se nuk do të ketë ndonjë problem të madh" dimrin e ardhshëm.

Të premten, Fingrid tha se Rusia po pezullonte eksportet e energjisë për shkak të problemeve në marrjen e pagesave.

Qeveria finlandeze po planifikon të nxjerrë një letër të dytë të bardhë të dielën  duke propozuar që vendi të bashkohet me NATO-n , u tha gazetarëve të enjten Ministri i Jashtëm i Finlandës Pekka Haavisto.

Propozimi më pas do të hidhet në një votim parlamentar me një seancë plenare të planifikuar për të hënën në mëngjes.

Ministria e jashtme e Rusisë tha se pranimi i mundshëm i Finlandës në NATO shënoi një "ndryshim rrënjësor në politikën e jashtme të vendit" dhe  paralajmëroi për kundërmasa hakmarrëse./Shqip.com

Ukraina: Rusia tërhiqet nga Kharkiv

Sipas pretendimeve të Ukrainës Rusia ka filluar tërheqjen nga Kharkiv.

Sipas raportimeve të fundit një zëdhënës të Shtabit të Përgjithshëm të Ukrainës i cituar nga AFP ka thënë se në rajon, "përpjekjet kryesore të armikut janë të përqendruara në sigurimin e tërheqjes së njësive të tij nga qyteti i Kharkiv", shkruan BBC.

Ndërkohë, gazetarët e Reuters thonë se qyteti verilindor ka qenë i qetë për rreth dy javë.

Moska ende raportohet se po bombardon zonat e afërta, megjithatë - duke përfshirë Dergachi, rreth 10 km në veri të Kharkiv - dhe vonë të premten, raportet në mediat ruse thanë se forcat ruse kishin goditur një depo armësh në rajon.

Kapja e Kharkiv ishte një objektiv kryesor rus dhe qyteti u granatua rëndë gjatë pushtimit, duke çuar në vdekjen e qindra civilëve. Në fjalimin e tij të fundit me video, Presidenti Volodymyr Zelensky tha se forcat e Ukrainës po bëjnë gjithçka që është e mundur për të çliruar vendin./Shqip.com

Takimi i NATO-s me Suedinë dhe Finlandën zhvillohet të shtunën

Suedia dhe Finlanda do të marrin pjesë në një takim jozyrtar të ministrave të jashtëm të NATO-s në Berlin të shtunën.

Pavarësisht se nuk janë anëtarë të aleancës ushtarake perëndimore, të dy vendet pritet të aplikojnë për anëtarësim në përgjigje të pushtimit të Ukrainës dhe kështu janë ftuar të marrin pjesë në takim, shkruan CNN.

Moska ka thënë se do ta shohë secilin vend që t'i bashkohet aleancës si një kërcënim. Kjo do t'i jepte fund statusit neutral prej dekadash nga Suedia dhe Finlanda që daton nga Lufta e Ftohtë.

Në takimin e sotëm merr pjesë edhe Turqia, një tjetër anëtare e NATO-s.

Por të premten, ai u bë i vetmi shtet anëtar që shprehu kundërshtimin ndaj anëtarësimit të mundshëm të Suedisë ose Finlandës./Shqip.com