Art Jetese

Disa mënyra për të mbrojtur flokët në verë

Dielli, deti dhe era mund të çngjyrosin flokët tuak, të thahen dhe t’i bëjnë të duken të “pajetë”.

Përveç kremit kundër diellit për lëkurën tuaj, gjatë verës duhet të kujdeseni më shumë për flokët tuaj.

Mbrojtja më e mirë për flokët është një mbulesë koke ose shall kur uleni ose ecni në diell dhe një kapak noti kur shkoni për të notuar.

Pas notit, është e rëndësishme të shpëlani flokët tërësisht.

Ka të gjitha llojet e shampove që supozohet se forcojnë, ushqejnë e kështu me radhë.

Madje ka shampo speciale që përmbajnë një filtër UV për mbrojtje nga dielli.

Megjithatë, një shampo qëndron shumë pak në flokë për të pasur vërtet efekt.

Një shampo e zakonshme e butë për përdorim të përditshëm, është më se e mjaftueshme.

Mos përdorni shumë shampo gjatë larjes së përditshme.

Pas larjes me shampo, aplikoni një kondicioner hidratues nëse është e nevojshme.

Preferohet të zgjidhni një produkt që nuk përmban alkool dhe sa më shumë përbërës natyralë.

Për të mbrojtur edhe më shumë flokët, mund të aplikoni një locion ose xhel mbrojtës.

Sidomos me flokët e lyer, kjo mund të ndihmojë në parandalimin e çngjyrosjes së shpejtë.

Mos përdorni produkte që përmbajnë silikon ose vaj mineral (petrolatum, vazelinë, parafinë).

Mos harroni të shpëlani mirë produktet në fund të ditës. Mund të aplikoni një maskë ushqyese për flokët një herë në javë.

Ka produkte të ndryshme për këtë, por vaji i zakonshëm i ullirit funksionon po aq mirë dhe është shumë më i lirë.

Shmangni produktet me bazë silikoni ose vaj mineral.

Aplikojeni produktin në flokë me një copë pambuku, mbështillni një peshqir mbi të dhe lëreni të njomet për disa orë përpara se ta lani tërësisht.

Lërini flokët të thahen në ajër dhe mos përdorni tharëse flokësh gjatë verës.

Fëmijët e vegjël, të rriturit me flokë të hollë dhe ata që janë tullac duhet të aplikojnë krem ​​kundër diellit në kokë për të mbrojtur lëkurën e kokës.

/Shqip.com