Lajme Botë

Debati me Trump, mediat ndërkombëtare: Biden, pamë fundin e kandidaturës së tij

1-0 për republikanët! Ky është bilanci aktual midis ish-presidentit Donald Trump dhe presidentit aktual të SHBA Joe Biden, pas duelit të parë televiviv në shtetin amerikan të Xhorxhias.

Dhe përsëri pyetja del në pah: A është Joe Biden shumë i vjetër për të qenë President i SHBA edhe për katër vjet të tjera?

Në vend që të bindë përkrahësit e tij demokratë me një performancë të sigurt, Presidenti belbëzoi rrugën e tij në debat: Biden flet për “Marrëveshjen e Paqes së Parisit” në vend të marrëveshjes per klimën, për trilionerët në vend tëarder miliëve dhe ngatërron Trump me Vladimir Putin.

“Panik i thellë”
Një “katastrofë demokratike”, sipas gazetës amerikane “The New York Times”. “Ne kemi parë fundin e kandidaturës së tij”, vijon gazeta.

“The Independent” raporton për një “panik të thellë” që po pushton aktualisht Partinë Demokratike.

“Shqetësuese për demokratët”
Wall Street Journal pajtohet me këtë pikëpamje: “Në debatin e parë presidential, Biden dha performancën që demokratët kishin frikë. Mungesa e forcës dhe vullnetit për të luftuar.”

“Washington Post” e përshkroi paraqitjen e Biden si ” digresive – dhe shqetësuese për demokratët”.

Gazeta britanike “The Guardian” nuk mund të mos godasë kundërt president amerikan: “Nëse dikush do të lexonte deklaratat e Biden në transcript, disa nga rreshtat e tij do të dukeshin të zgjuara dhe agresive. Por zbatimi nuk ishte bindës – dhe kjo është thelbësore për një media vizuale si televizioni.” Dhe kështu po ngrihen zëra që i bëjnë thirrje Bidenit të “tërhiqet”.

Edhe gazeta gjermane “Bild” nuk kishte fjalë vlerësime pozitive. “Beteja për shtëpinë e plakur” është titulli – duke shprehur shqetësimet e popullit amerikan.

Edhe “Tages-Anzeiger” e cilësoi duelin si “natë të keqe për presidentin amerikan”.

Kjo do të thotë se shumica e mediave po mbështesin pikëpamjen se Biden është i paqëndrueshëm si president për katër vjet të tjera dhe pothuajse po i shtyjnë demokratët ta zëvendësojnë. Ka edhe pak kohë deri në zgjedhjet e nëntorit në SHBA.

/Shqip.com