Lajme Ballkan

Brnabiq: Qeveria mbetet plotësisht e përkushtuar ndaj integrimit në BE

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabić

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq, tha të premten se qeveria e saj mbetet plotësisht e përkushtuar ndaj integrimit evropian dhe vuri në dukje se ai ishte në interesin më të mirë dhe më të madh të qytetarëve serbë dhe ekonomisë serbe.

Në një deklaratë pas një takimi me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së, Brnabiq tha se ishin trajtuar tre tema themelore: dialogu Beograd-Prishtinë, përafrimi i politikës së jashtme të Serbisë me BE-në dhe reformat – më e rëndësishmja, një reformë e sundimit të ligjit.

Ajo tha se një marrëveshja e fundit Beograd-Prishtinë mbi targat e automjeteve siguroi një periudhë shtesë paqeje dhe stabiliteti, raporton Tanjug.

Ajo vuri në dukje se Serbia po mbron një vazhdim të dialogut dhe diskutimeve.

“Është më mirë të kemi diskutime për një mijë vjet sesa një konflikt për një ditë të vetme. Paqja është më e rëndësishmja dhe ne do të vazhdojmë të mbrojmë dialogun dhe diskutimet për të ruajtur paqen dhe stabilitetin,” tha Brnabiç.

Brnabiq tha se zbatimi i legjislacionit në përputhje me amendamentet kushtetuese ishte diskutuar gjithashtu dhe se do të duhej deri në fund të tremujorit të parë të vitit të ardhshëm.

“Kjo po shkon mirë dhe besoj se nuk do të ketë probleme të mëdha. Qeveria do të bëjë pjesën e saj të punës në kohë,” tha Brnabiç.

Ajo vuri në dukje se liritë e medias dhe zbatimi i plotë i strategjisë së medias dhe të gjitha ligjeve të medias ishin gjithashtu një temë e rëndësishme.

/Shqip.com