Lajme Botë

Bisedimet Putin-Xi: Udhëheqësi rus zbulon ‘shqetësimin’ e Kinës për Ukrainën

Vladimir Putin e ka pranuar “shqetësimin” e Kinës për Ukrainën, në bisedimet e tij të para ballë për ballë me presidentin Xi Jinping që nga pushtimi rus.

Putin falënderoi gjithashtu Kinën për “pozitën e saj të balancuar” dhe tha se “përpjekjet e SHBA-së për të krijuar një botë unipolare” do të dështonin, raporton BBC.

Xi tha se Kina ishte e gatshme të punonte së bashku me Rusinë si “fuqi të mëdha”.

Takimi i dy liderëve në margjinat e samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) në Samarkand vjen në një pikë vendimtare në luftën në Ukrainë, pasi trupat ruse humbasin terren në disa pjesë të vendit.

Pushtimi e ka zhytur Moskën në krizën e saj më të keqe me Perëndimin që nga Lufta e Ftohtë dhe ka rritur çmimet globale të ushqimit dhe energjisë.

Putin dhe Xi janë takuar dhjetëra herë gjatë viteve, por bisedimet e tyre të fundit morën një shqyrtim të veçantë.

Marrëdhënia e tyre në rritje – të cilën ata e karakterizojnë si një mburojë për dominimin perëndimor – nënkupton një ndryshim të madh në rendin botëror pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991.

Rolet janë ndryshuar tani, me Kinën partnerin dominues, i cili është ngritur për t’u bërë një superfuqi ekonomike./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022