Lajme Botë

Biden: Urdhër arresti për Putinin është i justifikuar

Presidenti Joe Biden tha të premten se beson se vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare Penale për të lëshuar një urdhër-arresti për presidentin rus Vladimir Putin ishte “i justifikuar” pasi vendi vazhdoi të nisë sulme të gjera në Ukrainë.


“Mendoj se është e justifikuar. Megjithëse ne nuk e njohim (gjykatën), mendoj se jep një mesazh shumë të fortë”, tha Biden.


Të premten Gjykata Penale Ndërkombëtare, lëshoi ​​një urdhër arresti për Putinin dhe komisionerin presidencial të Rusisë për të drejtat e fëmijëve, duke i akuzuar ata për krime lufte dhe përfshirje në dëbimin dhe transferimin e paligjshëm të fëmijëve ukrainas nga zonat e pushtuara të Ukrainës në Rusi.

Ndërkohë, forcat ruse kryen 34 sulme ajrore, një sulm me raketa dhe 57 sulme kundërajrore gjatë 24 orëve, thanë zyrtarët ushtarakë ukrainas të shtunën në mëngjes.

/Shqip.com