Lajme Botë

Biden: Gjendja me pandeminë është duke u përmirësuar shpejtë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden së fundi ka dhënë një deklaratë mbi pandeminë.

Siç raporton BBC, Biden ka thënë se edhe pse ende pandemia është një problem, gjendja po vazhdon të përmirësohet me shpejtësi.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) tha javën e shkuar se fundi i pandemisë është “në dukje”.

Në një intervistë me 60 Minuta, Biden tha se SHBA ende po bën “shumë punë” për të kontrolluar virusin.

Në gusht, zyrtarët e SH.B.A.-së zgjeruan urgjencën e tanishme të shëndetit publik Covid-19, e cila ka qenë në vend që nga janari 2020, deri më 13 tetor. Deri më sot, më shumë se një milion amerikanë kanë vdekur nga pandemia.

Në janar të vitit 2021, në krahasim me këtë, më shumë se 23.000 njerëz u raportuan të vdekur nga virusi gjatë një periudhe një javore. Rreth 65% e popullsisë së përgjithshme të SHBA është konsideruar plotësisht e vaksinuar.

Zyrtarët e shëndetit publik kanë shprehur optimizëm të matur në javët e fundit se bota po shkon drejt një rimëkëmbjeje pandemike por vazhdojnë t’u kërkojnë njerëzve të mbeten të kujdesshëm.

Të hënën, Dr. Antoni Fauçi, kreu i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, pranoi se gjendja është përmirësuar.

Por në komentet e bëra në institucionin kërkimor Uashington DC, ai shtoi se norma e tanishme e përditëshme e vdekjeve është ende “e lartë e papranueshme”.

“Ne nuk jemi atje ku duhet të jemi në qoftë se do të jemi në gjendje të jetojmë me virusin,” tha ai.

Ai paralajmëroi gjithashtu se variantet e reja Covid-19 mund të dalin ende, veçanërisht në muajt e ardhshëm të dimrit.

SHBA kohët e fundit autorizoi vaksina të reja që përputhen me versionin e variantit Omicron që tani është mbizotërues në vend, me zyrtarët federalë të shëndetësisë që u kërkojnë amerikanëve të mbajnë goditjet e tyre të përditësuara.

Ndërsa, Biden tha se beson se pandemia ka patur një ndikim “të thellë” në psikikën e amerikanëve.

“Kjo ka ndryshuar gjithçka… qëndrimet e njerëzve rreth vetes, familjeve të tyre, rreth gjendjes së kombit, rreth gjendjes së komuniteteve të tyre. Ka qenë një kohë shumë e vështirë. Shumë e vështirë”, tha Biden.

Më shumë se 6.5 milionë njerëz kanë vdekur që nga fillimi i pandemisë anembanë botës. SHBA ka patur numrin më të lartë të vdekjeve, pasuar nga India dhe Brazili./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022