Sport Shqiptar

BBC: Mario Mitaj mes 24 lojtarëve që pritet të shkëlqejnë në “Euro 2024”

Mario Mitaj është renditur nga media britanike, “BBC” mes 24 lojtarëve të rinj që pritet të shkëlqejnë në kampionatin evropian të futbollit që nis sonte në Gjermani.

“BBC” thekson se, Mitaj lindi dhe u rrit në Greqi, por u bë lojtari i dytë më i ri debutues në Kombëtaren shqiptare, kur luajti në moshën 17 vjeç e 237 ditë, kundër San Marinos në mars 2021.

“Pas shpërthimit të tij tek AEK-u Athinës, Mitaj ka kanë pasuar dy sezone shumë premtuese me Lokomotiv Moskën, duke u kthyer si mbrojtësi më premtues i Premierligës ruse. Juventusi interesohet shumë për mbrojtësin dhe ai pritet të nisë si titullar ndeshjen hapëse të Shqipërisë kundër Italisë në Dortmund – vitrinë e përsosur”, shkruan komentatori i BBC, Steve Wilson.

Lista e plotë me 24 lojtarët e përzgjedhur nga BBC

Martin Baturina (Kroaci)
Warren Zaire-Emery (Francë)
Benjamin Sesko (Sloveni(
Brian Brobbey (Holandë)
Florian Wirtz (Gjermani)
Giorgi Mamardashvili (Gjeorgji)
Johan Bakayoko (Belgjikë)
Georgiy Sudakov (Ukrainë)
Jamal Musiala (Gjermani)
Joao Neves (Portugali)
Strahinja Pavlovic (Serbi)
Leopold Querfeld (Austri)
Arda Guler (Turqi)
Xavi Simons (Holandë)
Zeno Debast (Belgjikë)
Mario Mitaj (Shqipëri)
Vladyslav Vanat (Ukrainë)
Jeremie Frimpong (Holandë)
Matej Jurasek (CCeki)
Morten Hjulmand (Danimark)
Kenan Yildiz (Turqi)
Lazar Samardzic (Serbi)
Adam Obert (Sllovaki)
Zan Vipotnik (Slloveni)

/Shqip.com