Sport Ndërkombëtar

Ancelotti: Karim Benzema mund të luajë kundër Atleticos

Carlo Ancelotti nuk e ka përjashtuar mundësinë që Karim Benzema të kthehet në derbin e Madridit pas tetë ditësh.

Sulmuesi francez u përball me një problem në kofshë kundër Celtic të martën mbrëma, me diagnozën fillestare të raportuar rreth dy javë jashtë.

Duket se ai do të humbasë të paktën dy ndeshjet e ardhshme të Real Madrid kundër Real Mallorca dhe RB Leipzig.

Benzema po kalon në formë jetësore

Ancelotti konfirmoi se do të ishte Eden Hazard ai që do ta zëvendësonte sulmuesin.

I pyetur gjatë konferencës së tij për media para ndeshjes nëse fitnesi i Benzemas do ta lejonte atë të luajë në derbin e Madridit dhe nëse ai më pas do t’i bashkohej Francës.

“Do të shohim nëse Benzema mund të luajë derbin të dielën. Nëse jo, ai nuk do të shkojë me Francën”.

Më parë, Ancelotti u pyet nëse ishte i shqetësuar për të luajtur pa të.

Carlo Ancelotti

“Janë gjëra që mund t’u ndodhin futbollistëve. Edhe vitin e kaluar ai pati një problem të vogël në dhjetor dhe mendoj se e kemi mbuluar mirë. Pa të, skuadra luajti mirë kundër Celtic”.

Para se të komentohej se nuk kishte asnjë zëvendësues ‘natyror’ për favoritin e Topit të Artë.

“Nuk kemi një zëvendësim natyral për Karimin, sepse ai është sulmuesi më i mirë në botë. Nuk ka asnjë zëvendësues për të në treg, por ju mund ta zëvendësoni atë me lojtarë me karakteristika të ndryshme.”

Trajneri italian konfirmoi gjithashtu se Thibaut Courtois ishte stërvitur normalisht pasi kishte munguar në dy ditët e mëparshme të stërvitjes, duke lënë të kuptohet se ai duhet të jetë i aftë për t’u përballur me Mallorca./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022