Kulturë Kino

Aktorët që kanë portretizuar Mbretëreshën Elizabeth II

Mbretëresha e Mbretërive të Bashkuara, Elizabeth

Shumë aktorë portretizuan Mbretëreshën gjatë periudhave të ndryshme të mbretërimit të saj.

Qoftë në një film fitues të çmimit Oscar apo në një skenë teatri.

Emma Thompson

Thompson portretizoi Mbretëreshën Elizabeth II në dramën televizive Walking the Dogs. Filmi televiziv i vitit 2012 flet për depërtimin famëkeq të Pallatit Buckingham të planifikuar nga Michael Fagan në vitin 1982.

Claire Foy

Foy portretizon Mbretëreshën në serialin “The Crown” të ​​Netflix. Seriali tregon jetën e Mbretëreshës Elizabeth II nga mbretërimi i saj i hershëm deri në kohët moderne.

Kristin Scott Thomas

Thompson mori rezidencën e Mirren për të portretizuar Mbretëreshën në  “The Audience”, në Teatrin Apollo . Një muaj para shfaqjes premierë në skenë, aktores së teatrit dhe filmit iu dha një nderim nga mbretëresha, për shërbimet e saj në fushën e dramës. Kur Thomas i tha mbretëreshës se ajo do ta portretizonte atë në produksionin teatror, ​​mbretëresha i tha asaj se do të ishte një sfidë.

Sarah Gadon

Gadon luajti një princeshë të re Elizabeth në komedinë romantike të vitit 2015 “A Royal Night Out”. Filmi ndjek Princeshën Elizabeth dhe Princeshën Margaret duke pasur një aventurë spontane larg Buckingham.

Freya Wilson

Në filmin fitues të çmimit Oscar në vitin 2010, “The King’s Speech”, Wilson luajti një princeshë të re Elizabeth së bashku me Colin Firth, i cili portretizoi babanë e Elizabeth, Mbretin George VI.

Jeannette Charles

E njohur për ngjashmërinë e saj të ngushtë me Mbretëreshën Elizabeth, për 40 vjet Charles ka portretizuar madhështinë mbretërore në një sërë filmash që përfshijnë “All You Need Is Cash”, “National Lampoon’s European Vacation”, “Queen Kong”, “The Naked Gun: From the Files of Police Squad!” dhe “Austin Powers në Goldmember”.

Olivia Colman

Në vitin 2019, Olivia Colman mori rolin e Mbretëreshës Elizabeth II në serialin e Netflix “The Crown”, duke marrë rolin nga Claire Foy. Colman luajti si Mbretëresha për sezonet tre dhe katër. Aktorja fitoi një Golden Globe dhe Emmy për aktoren kryesore të shquar në një seri dramatike për portretizimin e saj.

Imelda Staunton

Duke ndjekur gjurmët e portretizimit të Mbretëreshës nga Olivia Colman në “The Crown” të ​​Netflix , Imelda Staunton do të portretizojë më pas mbretereshën në dy sezonet e fundit të serialit.

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022