Sport Ndërkombëtar

Ajax e Sporting fitojnë bindshëm

Ajax-it iu deshën 33 minuta për të shtypur shpirtrat e Rangers-it në rikthimin e tyre në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve përpara se Steven Bergwijn të përfundonte ndeshjen në fund të pjesës së dytë.

Nikoqirët kaluan në epërsi të hershme përmes Edson Alvarez, i cili, i pashënuar, hyri me fantazmë në 6 metër për t’u kthyer në shtëpi nga këndi i Steven Berghuis.

Duke u kthyer në golashënues këtë herë, Berghuis dyfishoi epërsinë e Ajax-it me një dorë ndihmëse nga një devijim i madh përpara se Mohammed Kudus të shënonte një gol të jashtëzakonshëm solo.

Duke marrë një pasim në kthesë, 22-vjeçari u largua nga James Tavernier dhe u fut në zonën e rreptësisë.

Megjithatë, ka ende shumë për të bërë, Kudus gjuajti një goditje të fortë kundër portës dhe përtej zhytjes Jon McLaughlin në portën e Rangers.

Rangers menduan se kishin gjetur një gol ngushëllues, por goditja e mrekullueshme e Borna Barisic u anulua për pozicion jashtë loje, përpara se Bergwijn të mbyllej në një pasim të lirë për të zgjidhur çështjet, duke rrumbullakosur McLaughlin dhe duke goditur në portën e zbrazët.

Tre golat e pjesës së dytë panë që Sporting të mposhti fituesin e Europa League të vitit të kaluar Eintracht Frankfurt në Deutsche Bank Park.

Sporting mendoi se iu dha një penallti e hershme kur Marcus Edwards u rrëzua nën sfidën e Christopher Lenz.

Megjithatë, pas një konsultimi me VAR, arbitri e përmbysi vendimin e tij duke gjykuar se Edwards kishte shkelur mbrojtësin.

Mysafirët do të godisnin dy herë në harkun e dy minutave në pjesën e dytë shpirtrat e Frankfurtit.

Edwards mund t’i jetë mohuar penalltia, por 23-vjeçari do ta gjente shpinën në rrjetë vetëm pas orës duke goditur në shtëpi pas ndërprerjes së Hidemasa Moritës.

Morita dhe Edwards u përfshinë sërish jo dy minuta më vonë. Pasimi për herë të parë i të parit shkaktoi një kundërsulm të shpejtë përpara se Edwards t’i jepte topin Trincaos për të përfunduar nga afërsia.

Zëvendësuesi i pjesës së dytë, Nuno Santos, e çoi lojën në shtrat ndërsa ora shënoi përtej 10 minutave të fundit, duke goditur në shtëpi pas një vrapimi të bujshëm dhe krosimi nga Pedro Porro./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022