Lajme

Abazi: Pyetje që qarkullojnë para se të paraqitën bombolat e gazit lotsjellës në Parlament

Haki Abazi, LVV
Haki Abazi, LVV

Deputeti, Haki Abazi ka shpalosur disa pyetje pas arritjes së marrëveshjes në mes Kosovës dhe Serbisë.

Përmes një postimi në Facebook, Abazi ka thënë se këto pyetje po sillën vërdallë para se të paraqitën bombolat e gazit lotsjellës në Parlamentin e Kosovës.

Pyetjet e Haki Abazit janë këto:

Kush e propozoi Ohrin dhe pse nuk është propozuar Prespa?

Pse jo Selaniku apo Vjena?

Pse nuk ishte Rama në takim?

A do të mbahen zgjedhjet e lira e demokratike në katër komunat e veriut të Kosovës, kur?

Çfarë do të ndodhë nëse njësia speciale shkon në Veri të Kosovës, a do të ketë barrikada të Veselinovicit, Radojcicit dhe Rakicit?

A ka të drejtë FSK të paraqitet në Komunat Veriore të vendit tonë?

Pse urgjenca për zbatim të pikës 7- vetëm?

A do të vetmenaxhojnë komunat Serbe nëpërmjet strukturave të tyre “Komunat paralele” që sot menaxhojnë apo ato do të shuhen dhe do të krijohen të reja?

Madje, Abazi thotë se  përmendja e të zhdukurve nuk është ballafaqim me të kaluarën.

Ai thotë se as lejimi i kthimit të mbetjeve mortore, nuk është ballafaqim me të kaluarën, por është tentim për të tejkaluar të kaluarën.

/Shqip.com