Lajme Botë

A jemi në prag të Luftës së Tretë Botërore?

A jemi në prag të Luftës së Tretë Botërore?
A jemi në prag të Luftës së Tretë Botërore?

Në një botë që është bërë më e rrezikshme vitet e fundit, skenari makth i një Lufte të Tretë Botërore “vërtitet” në mendjet e njerëzve. Në fillim të këtij viti, Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Grant Shapps paralajmëroi se bota mund të përfshihet nga luftërat që përfshijnë Kinën, Rusinë, Korenë e Veriut dhe Iranin në pesë vitet e ardhshme dhe tha se ne po lëvizim “nga një botë e pasluftës në atë të paraluftës”.

Lehtësimi i ndjerë në fund të Luftës së Ftohtë në fund të viteve ’80 është zëvendësuar me alarmin në rritje për pushtimin e Ukrainës nga Rusia dhe ka protesta për katastrofën humanitare në Gaza. Sky News foli me ekspertë nëse Lufta e Tretë Botërore është një mundësi dhe nëse vërtet po jetojmë në një “botë të paraluftës”.

“Rendi ndërkombëtar po prishet”

 Hugh Lovatt, bashkëpunëtor i lartë i politikës në qendrën e mendimit të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë. “Lajmi qetësues është se ne nuk po shkojmë drejt Luftës së Tretë Botërore,” thotë ai. Ndërsa ka konflikte në tensione në skena të ndryshme, Ukrainë, Lindja e Mesme, Azi-Paqësor – të gjitha këto janë “të ndara dhe jo të lidhura”, sipas z. Lovatt. “Lufta e Gazës ka vazhduar për gjashtë muaj dhe po nxit përshkallëzimin rajonal, hakmarrja e Iranit kundër Izraelit është vetëm shembulli i fundit i kësaj.” Ka implikime për komunitetin ndërkombëtar, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, për shembull në aspektin e sulmeve të Houthi-ve ndaj anijeve në Detin e Kuq dhe ndikimin që ka në tregtinë globale. Ekziston, thotë ai, një rrezik që trupat britanike të zhyten në një konflikt në Lindjen e Mesme. “Ne duhet t’i shohim këto rreziqe në një kontekst të caktuar që është se ato ndikojnë në MB, por nuk janë rreziqe ekzistenciale. “Kjo po ndodh gjithashtu në një kohë kur rendi ndërkombëtar po rrënohet, është nën tendosje të konsiderueshme. Kjo është diçka nga e cila duhet të shqetësohemi shumë”, shton ai.

“Më shumë gjasa tani se në çdo kohë që nga fundi i luftës së fundit botërore”

Deborah Haynes, redaktore e sigurisë dhe mbrojtjes e Sky News. Duke pasur parasysh shkallën e trazirave që tronditin pjesë të globit – veçanërisht në Ukrainë dhe Lindjen e Mesme – tashmë ekziston potenciali për një shkëndijë që ndez Luftën e Tretë Botërore. Kjo nuk do të thotë se një përshkallëzim në konfrontim global është i pashmangshëm, por ka më shumë gjasa tani se në çdo kohë që nga fundi i luftës së fundit botërore. Një vendim i Iranit për të lëshuar një breshëri të paprecedentë raketash dhe dronësh kundër Izraelit sapo ka ngritur rrezikun edhe më shumë. Izraeli është zotuar të përgjigjet edhe pse aleatët e tij, duke përfshirë Britaninë e Madhe dhe SHBA-në, po bëjnë thirrje për vetëpërmbajtje, veçanërisht pasi ata ndihmuan që shumica dërrmuese e municioneve në hyrje të shpërtheheshin nga qielli përpara se të shkaktonin dëm në terren.

Nëse Izraeli zgjedh të hakmerret, kriza ende mund të frenohet nëse sulmi hakmarrës është i kufizuar dhe çdo përgjigje e mëtejshme iraniane e shkaktuar nga një sulm i tillë gjithashtu frenohet. Por ato janë dy ‘nëse’ të mëdha. Gjithashtu, sa herë që ndërmerren veprime ushtarake edhe të kufizuara, ekziston rreziku i gabimit ose llogaritjes së gabuar që çon në përshkallëzim të pakontrolluar në luftë rajonale. Ajo që ndodh në Lindjen e Mesme ka gjithashtu një ndikim global, veçanërisht sepse Irani mbështetet nga Rusia dhe ka lidhje të ngushta me Kinën, ndërsa aleatët më të fortë të Izraelit, të udhëhequr nga SHBA, janë kryesisht kombe perëndimore.

Kjo do të thotë se kriza i vë shtetet autoritare kundër demokracive, ashtu siç bënte lufta e njëkohshme në Evropë. Pavarësisht premtimeve për mbështetjen e Perëndimit, Rusia ngadalë po fiton terren në Ukrainë. Aleatët perëndimorë po dështojnë të ofrojnë armë dhe municione që i nevojiten ushtrisë ukrainase – duke çuar në një tërheqje pothuajse të pashmangshme nëse nuk ndryshon ekuilibri i forcës ushtarake në terren. Suksesi i Vladimir Putin në Ukrainë mund të inkurajojë presidentin rus, vendi i të cilit është në një bazë “luftë totale”, të testojë forcën e aleancës së NATO-s duke pushtuar një shtet anëtar. Përsëri, kjo do të krijonte një luftë të drejtpërdrejtë midis Moskës autoritare, të armatosur nga Irani, Koreja e Veriut dhe gjithashtu me ndihmën e Kinës, kundër aleancës së NATO-s të Perëndimit. Dëshmia se forca ushtarake ka rezultuar efektive kundër fuqive perëndimore mund të forcojë më tej vendosmërinë e Kinës për të përmbushur zotimin për të ribashkuar ishullin e Tajvanit me kontinentin, edhe nëse kjo do të thotë pushtim. Një lëvizje e tillë mund ta fusë edhe Azinë në konflikt, përsëri përgjatë së njëjtës vijë ndarëse të shteteve autoritare kundrejt demokracive.

“Shpërndarja e vëmendjes”

Edward R Arnold, studiues i lartë në Institutin e Shërbimeve të Bashkuara Mbretërore (RUSI).

“Unë mendoj se njerëzit me të vërtetë duhet të kuptojnë se çfarë është Traktati i Atlantikut të Veriut, i cili është themeli i NATO-s,” thotë ai. Arnold argumenton se publiku duket se beson se neni 5 i NATO-s (parimi që një sulm ndaj një anëtari trajtohet si një sulm ndaj të gjithëve) është automatik. “Ky nuk është rasti ose sigurisht nuk duhet të jetë rasti… përshkallëzimi nuk është automatik dhe ka masa për të de-përshkallëzuar gjërat.” Duke parë situatën në Ukrainë, ku NATO ka ofruar armë dhe ndihmë, ai thotë se rreziku i një keqkomunikimi midis Perëndimit dhe Rusisë është rritur. “Mendoj se shanset për një komunikim të gabuar ku një anije qëllon aksidentalisht në një tjetër, mendoj se rriten.

“Ne duhet të jemi vërtet të përgatitur për atë që do të thotë kjo.” Ai gjithashtu argumenton se në një farë mënyre kërcënimi i një konflikti më të gjerë me Rusinë po zvogëlohet për momentin. Forcat e Kremlinit kanë filluar të bëjnë përparim në Ukrainë, por cilësia e trupave të tyre është degraduar ndjeshëm në mënyrë që ata nuk janë në gjendje të paraqesin një kërcënim për NATO-n. Arnold vazhdoi: “Vladimir Putin do të shikojë nga afër se çfarë ndodh në Lindjen e Mesme: si reagon çdo komb dhe kështu devijon vëmendjen (nga Ukraina). “Gjithçka po e ndihmon Putinin për momentin, sepse ndërsa jemi të përqendruar në Lindjen e Mesme, ne nuk jemi aq të përqendruar sa kemi qenë në Ukrainë”.

“Donald Trump mund të minojë NATO-n”

Dr Luigi Scazzieri, studiues i lartë në qendrën për Reformën Evropiane

“Kjo varet nga përkufizimi juaj për Luftën e Tretë Botërore. Një konflikt i mundshëm midis Iranit dhe Izraelit ka potencialin të zgjerohet në një zjarr të madh ushtarak në Lindjen e Mesme, me implikime globale. “Shtetet e Bashkuara pothuajse me siguri do të rreshtohet nga ana e Izraelit dhe vendet e tjera perëndimore, duke përfshirë Britaninë e Madhe, mund të bëjnë të njëjtën gjë në një masë më të vogël.

“Por përfshirja e tyre do të ishte e kufizuar dhe kjo nuk do të ishte Lufta e Tretë Botërore, jo më pak pasi Rusia nuk mund të përballojë keq për të mbështetur Iranin dhe sepse Kina nuk ka gjasa ta bëjë këtë. “Ndikimi i një konflikti të tillë në Evropë do të ishte kryesisht ekonomik, përmes ndërprerjes së mëtejshme të flukseve të energjisë dhe tregtisë. “Rruga kryesore drejt një skenari të Luftës së Tretë Botërore mbetet një përplasje e drejtpërdrejtë perëndimore me Rusinë. Ky skenar do të jetë më i mundshëm nëse Donald Trump fiton dhe minon NATO-n, duke i hapur rrugë Vladimir Putinit për një sulm në Baltik. “Një përplasje me Rusinë do të ishte gjithashtu mjaft e mundshme nëse forcat perëndimore përfshihen në mbështetjen e Ukrainës në rolet luftarake të vijës së parë”, shtoi ai.

/Shqip.com