Lajme

25 vjet nga Masakra e Korishës së Prizrenit

Masakra e Korishës së Prizrenit
Masakra e Korishës së Prizrenit

Sot janë bërë 25 vjet nga Masakra e Korishës së Prizrenit.

Për të shënuar këtë ditë sot nga ora 11:00, do të mbahet manifestim përkujtimor në nder të 25 vjetorit të rënies të martirëve të rënë për lirinë e Kosovës.

Manifestimi mbahet në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve dhe Martirëve në Korishë.

Ndryshe më 13 maj 1999, u krye masakra e tmerrshme nga ushtria dhe policia serbe mbi popullatën e kësaj ane dhe fshatrave përreth, duke vrarë 77 prej tyre.

/Shqip.com