Ambasadorët e shteteve hezituese të liberalizimit i shkojnë në zyrë presidentes

Presidentja, Vjosa Osmani ka pritur në takim, përfaqësuesit e Francës, Suedisë, Holandës, Belgjikës dhe Austrisë në Kosovë, me të cilët diskutoi për zhvillimet pas takimit të 13 tetorit të grupit teknik punues lidhur me liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Osmani në takim ka falënderuar për mbështetjen e dhënë nga shtetet anëtare të BE-së … Continued

Miratohet deklarata e partive liberale për liberalizimin e vizave dhe statusit kandidat për Kosovën

Miratohet deklarata e partive liberale për liberalizimin e vizave dhe statusit kandidat për Kosovën Rrjeti i Partive Liberale të Evropës Juglindore (LIBSEEN) ka mbajtur takimin e radhës, ku ka miratuar deklaratën në mbështetje të liberalizimit të vizave dhe statusit kandidat për Kosovën. Pjesë e rrjetit është edhe Partia Demokratike e Kosovës, e cila është anëtarësuar … Continued

Shpresë e re për vizat, grupi punues mblidhet sërish në nëntor

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, në një intervistë ka deklaruar se Grupi Punues për viza do të mblidhet sërish me 9 dhe 10 nëntor të këtij viti. Sipas Bislimit, tema e diskutimit të liberalizimit të vizave do të jetë në agjendën e Këshillit Evropian pas 1 muaji. “Kosova është udhëzuar që të përdorë kanalet e … Continued

Bislimi tregon kushtin kryesor që kanë shtetet e BE-së për vizat e Kosovës

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka folur lidhur me takimin në Bruksel në të cilin është diskutuar për liberalizimin e vizave për Kosovën. Në një emision në ATV, Bislimi tha se kushti kryesor që liberalizimi të hyjë në fuqi është sistemi i ETIAS. “Kushti kryesor është që liberalizimi të hyjë në fuqi kur BE-ja fillon … Continued

Këshilltarja e BE-së konfirmon shtetet që nuk ishin pro liberalizimit të vizave

Këshilltarja lokale e Bashkimit Evropian, Kati Schneeberger ka konfirmuar se Franca, Suedia, Holanda, Spanja dhe Belgjika ishin shtete që nuk ishin pro liberalizimit të vizave për Kosovën. Ajo ka thënë se në këtë mënyrë këto shtete po përkrahin Serbinë pro-ruse dhe turpërojnë gjithë Evropën. “Urime, Franca, Suedia, Holanda, Belgjika, Spanja, – kështu promovoni kohezionin brenda Evropës ne … Continued

Gërvalla: Sot nisi faza e fundit për vizat, nuk ishte dita e vendimit

Ministrja e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka thënë se sot nuk ishte dita e vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën por nisja se fazës së fundit të këtij procesi. Përmes një postimi në Facebook, Gërvalla tha se ky proces tani është në lëvizje dhe drejt zgjedhjes së tij ashtu … Continued

Haradinaj-Stublla: Qeveria me vetëdije po lejon kushtëzimin e një procesi tjetër

Ish-ministrja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla ka thënë se Qeveria e Kosovës po lejon me vetëdije kushtëzimin e një procesi tjetri. Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj-Stublla ka thënë se gabimi strategjik qëndron me portofolin e integrimit evropian. “Gabimi kryesor strategjik qëndron në faktin se portofolin e integrimit evropian e … Continued

Presidenca çeke e BE-së del me njoftim për Kosovën

Presidenca çeke e Bashkimit Evropian ka thënë se Kosova vazhdon t’i përmbushë kriteret për liberalizim të vizave. Sipas tyre, grupi i punës së Këshillit të Bashkimit Evropian përshëndeti gjerësisht rihapjen e diskutimit mbi këtë temë dhe në përgjithësi mbështeti procesin e liberalizimit të vizave. “Më 13 tetor, Grupi Punues për vizat i Këshillit të BE-së … Continued

Raportohet se Franca ka kushtëzuar vizat për Kosovën, reagon Duda Balje

Deputetja Duda Balje ka reaguar pas raportimeve që Franca ka kushtëzuar liberalizimin e vizave për Kosovën. Balje ka shprehur nervozizmin e saj për kushtet e vazhdueshme që vijnë nga shtetet të Bashkimit Evropian.  “Hajde voto këto për liberalizimin e vizave, pastaj hajde këto, pastaj plotëso këtë kusht, pastaj këtë, dhe tani hajde kushti/kushtet e reja, … Continued

Ambasadori i Kosovës në Bruksel: Kemi mbështetje, suksesi i garantuar

Ambasadori i Kosovës në Bruksel Agron Bajrami ka thënë se Kosova ka mbështetjen e parlamentarëve evropian si dhe suksesi është i garantuar. Përmes një postimi në Twitter, Bajrami tha se Raporti i Komisionit Evropian për Kosovën vlerëson përparim dhe tani Kosova është gati të ec më shpejtë drejt agjendave evropiane. “Me Raportin e Komisionit 2022 … Continued