Cramon: Është koha që Serbia të reagojë kundër Rusisë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka reaguar në Twitter kundër heshtjes së Serbisë përball pushtimit të Ukrainës. Ajo në faqen e saj zyrtare në Twitter ka shkruar se ka ardhur koha që Serbia të reagoj. “Është koha e duhur për qeverinë serbe dhe Presidentin, Aleksandar Vučić të dënojë publikisht pushtimin e … Continued

Pason dita e dytë e konfliktit Ukrainë-Rusi

Zhvillemet për ditën e dytë mund t’i ndiqeni këtu:

Lviv udhëzon të shuhen dritat e qytetit për shkaqe sigurie

Johnson krahason veprimet e Putinit në Ukrainë me ato të Milosheviqit në Kosovë

Kryemministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson pushtimin e Vladimir Putinit në Ukrainë e ka krahasuar me atë të Slobodan Millosheviçit në Kosovë. Johnson, gjatë një paraqitjeje para deputetëve britanikë ka thënë se se Putini po e bën të njëjtën gjë si Milosheviqi.  “Unë mendoj se një nga gjërat më magjepsëse për atë që Putini … Continued

Biden: Putin dëshiron të rikthej ish-Bashkimin Sovjetik

Rusia merr nën kontroll centralin bërthamor të Çernobilit

Termocentrali bërthamor i Chernobylit është pushtuar nga forcat ruse. Një gjë të tillë e ka konfirmuar këshilltari i zyrës presidenciale të Ukrainës, Mykhailo Podolyak. “Është e pamundur të thuhet se termocentrali bërthamor i Çernobilit është i sigurt pas një sulmi nga rusët. Ky është një nga kërcënimet më serioze në Evropë sot”, ka shtuar Podolyak. … Continued

Biden: “Putini zgjodhi këtë luftë”, masat e reja ndaj Rusisë për sulmet në Ukrainë

Presidenti i SHBA Joe Biden mbajti një fjalim mbi situatën në Ukrainë, dënoi Rusinë për fillimin e sulmit ushtarak të enjten dhe njoftoi sanksione të reja të forta dhe kufizime për atë që mund të eksportohet në Rusi. “Kjo do të imponojë kosto të rënda në ekonominë ruse, si menjëherë ashtu edhe me kalimin e … Continued

Britania e Madhe ndalon aeroplanët rusë nga hapësira e saj ajrore

Mbretëria e Bashkuar po ndalon avionët civilë rusë nga hapësira e saj ajrore. “Asnjë avion në një shërbim të planifikuar, i cili është në pronësi, qira ose operuar nga një person i lidhur me Rusinë, ose i regjistruar në Rusi, nuk do të fluturojë në hapësirën ajrore të Mbretërisë së Bashkuar,” thuhet në një buletin … Continued

Kosova dënon agresionin rus në Ukrainë

Presidentja Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca kanë dënuar sulmin ushtarak të Rusisë ndaj Ukrainës. Në një deklaratë të përbashkët të krerëve shtetërorë thuhet Republika e Kosovës e dënon fuqishëm agresionin ushtarak dhe invadimin e Ukrainës nga Rusia dhe “dënon njohjen ilegale të ‘pavarësisë’ së regjioneve ukrainase të … Continued

Presidenti Zelensky i adresohet prapë popullit ukrainas

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, prapë i është adresuar popullit të Ukrainës të enjten pasdite. Në adresimin e fundit ai krahason luftimin me “zërin e një perdeje të hekurt që po bien dhe po e mbyllë Rusinë nga bota e civilizuar”, duke shtuar që “detyra jonë është që të mos e lëmë atë perde të … Continued