Presidenti Zelensky i adresohet prapë popullit ukrainas

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, prapë i është adresuar popullit të Ukrainës të enjten pasdite.

Në adresimin e fundit ai krahason luftimin me “zërin e një perdeje të hekurt që po bien dhe po e mbyllë Rusinë nga bota e civilizuar”, duke shtuar që “detyra jonë është që të mos e lëmë atë perde të bie mbi territorin ukrainas”.

Ai ka folur për një pauzë operacionale dhe pohon se forcat ukrainase kanë qenë të suksesshme në mbrojtjen e regjionit lindor të Donbasit, dhe po ashtu të luftojnë afër Kharkivit, raporton BBC, përcjell SHQIP.com.

Zelensky thotë që zona më problematike është në Kherson në veri të shtetit, ku trupat ruse kanë lëvizur në veri nga Krimeja e aneksuar.

Në veri, ai thotë në armiku është duke vazhduar brenda regjionit, dhe ka përshkruar luftime të ashpra në Çernobil.

Ai po ashtu foli rreth humbjes në trupa dhe kapjes së ushtarëve rusë.

Zelensky thotë që shumë nga aviacioni dhe mjetet ruse janë shkatërruar, ne shohim se shumë rusë janë të shokuar me atë që po ndodhë.