BE dërgon përforcime në Kosovë

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrel, ka bërë të ditur se në Kosovë në orët e mbrëmjes, ka arritur një kontingjent i sigurisë. “Në këto kohë të tensionuara në Kosovë, Misioni i BE-së për Sundimin e Ligjit EULEX përmbush detyrën e tij për të siguruar stabilitet. Pjesëtarët e Karabinierëve zbarkuan sonte, për të përforcuar përkohësisht … Continued

Kosova e Serbia drejt paqes, nuk ka alternativë tjetër

Një marrëveshje që e pranojnë të dyja palët është ajo që i nevojitet Kosovës dhe Serbisë. Ky është mendimi i ambasadores së SHBA-ve në OKB, Linda Thomas-Greenfield, e cila u shpreh gjatë një intervistë për emisionin “Opinion” në Tv Klan. Sipas saj të dyja palët duhet të vazhdojnë drejt paqes sepse nuk ka alternativë tjetër. … Continued

Osmani takim “kokë më kokë” me shefin e AKI-së

Presidentja e vendit, në vazhdën e takimeve gjatë ditës së sotme, është takuar edhe me drejtorin e AKI-së, Petrit Ajetin. Në njoftimin e presidencës shkruan se temë e takimit ishin zhvillimet e fundit në veri të vendit. Tutje, në njoftim thuhet se drejtori i Agjencisë së Kosovës për Intelegjencë, Petrit Ajeti, e ka njoftuar presidenten … Continued

Weber: Kosova ta shtyjë vendimin për targat, Serbia të tërhiqet nga formimi i asociacionit

Në Parlamentin e Kosovës nuk ka më asnjë serb, policët kanë dorëzuar pajisjet e tyre dhe gjyqtarët e prokurorët nga minoriteti serb në Kosovë kanë dhënë dorëheqje, shkruan mediumi Nova. Ky është përshkallëzimi më i madh në Kosovë që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Brukselit në vitin 2013, që në rastin ekstrem mund të jetë preludi … Continued

Ish-ambasadori Delawie: Tensionet nuk erdhën për shkak të targave

Thelbi i tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë nuk është te targat, por në refuzimin e Serbisë për të pranuar pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës që prej 25 vitesh. Kështu tha ish-ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Greg Delawie në një intervistë për Zërin e Amerikës në gjuhën serbe. Njeriu që shërbeu në Kosovë prej vitit 2015 … Continued

Tadiq: Marrëveshja finale do të nënshkruhet në fund të nëntorit ose në fillim të dhjetorit

Ish-presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, beson se braktisja e institucioneve të autoriteteve të Prishtinës nga serbët në Kosovë, si dhe rrëzimi i një droni që fluturoi nga drejtimi i Kosovës, është një prelud i nënshkrimit të marrëveshjes në fund të nëntorit ose në fillim të dhjetorit. “Së shpejti do të shohim se për çfarë shërbejnë … Continued

Në Mitrovicë të veriut i vihet zjarri një veture me targa RKS

Një veture me targat e Republikës së Kosovës iu është vënë zjarri në komunën e Zveçanit. Kjo është bërë e ditur përmes një raportimi nga Policia e Kosovës. “Policia e Kosovës, me datën 08.11.2022, ka pranuar një informacion për djegien, vënien e zjarrit ndaj një veture me targa RKS, pronë e viktimës femër kosovare e … Continued

PSD me aksion, lyhen me ngjyrë të zezë xhamat e Qeverisë

Partia Socialdemokrate e Kosovës ka zhvilluar sot një aksion simbolik tek Qeveria e Kosovës. Aktivistët e kësaj partie kanë lyer xhamat e ndërtesës së Qeverisë së Kosovës me ngjyrë të zezë. Kryetari i kësaj partie, Dardan Molliqaj tha se arsyeja e ngjyrosjes së xhamave të Qeverisë është se ajo çfarë ka brenda saj nuk shihet … Continued

Tahiri: Nëse jo me SHBA-në, atëherë me kë koordinohet Kurti?

Ish-kryenegociatorja e Kosovës për bisedime me Serbinë, ka pytur se nëse nuk koordinohet me amerikanet atëherë me ke koordinohet Kurti. Ky reagim i saj në Facebook erdhi pas takimit që ishte Kurti me liderët e partive opozitare. “Takimi mes Kryeministrit dhe opozitës nuk rezultoi në unitet por në ndarje rreth rëndësisë se koordinimit me SHBA-te. … Continued

Tahiri lidhur me situatën në veri: Si deputetë nuk jemi serioz

Shefi i Grupit Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Bislimi ka thënë  ata si deputetë nuk janë seriozë karshi situatës në veri të Kosovës. Në seancën e Kuvendit të Kosovës, Tahir tha se për ata si grup parlamentarë, gjendje e jashtëzakonshme është në veri dhe jo masa emergjente. “Si deputet nuk jemi serioz, … Continued