Zyrtarët ukrainas: Trupat ruse kanë përfunduar tërheqjen nga rajoni Sumy

Të premten forcat ruse kanë vazhduar tërheqjen nga disa rajone të Ukrainës. Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës tha se forcat ruse kanë përfunduar tërheqjen e tyre nga rajoni verior i Ukrainës Sumy, ndërsa vazhdonin një grumbullim të forcave në lindje të vendit, shkruan CNN. “Okupatorët rusë i tërhoqën plotësisht trupat e tyre nga rajoni i … Continued

Udhëheqësit botëror dënojnë sulmin rus në Kramatorsk

Udhëheqësit botëror dënuan sulmin rus në Kramatorks të Ukrainës. Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për çështjet e jashtme dhe politikën e sigurisë, Josep Borrell, ka dënuar ashpër sulmin me raketa në një stacion hekurudhor në qytetin lindor të Ukrainës, Kramatorsk, i cili vrau rreth 50 njerëz dhe plagosi rreth 100 të tjerë. “Unë dënoj … Continued

Mbretëria e Bashkuar dërgon një tjetër ndihmë ushtarake në vlerë prej mbi 100 milionë euro në Ukrainë

Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të dërgojë ndihma në Ukrainë. Presidenti, Boris Johnson, ka thënë se Mbretëria e Bashkuar do të dërgojë në Ukrainë një “pajisje ushtarake të nivelit të lartë” në vlerë prej mbi 100 milionë euro, shkruan BBC. Kryeministri po fliste në një konferencë të përbashkët për shtyp të mbajtur me kancelarin … Continued

Rusia e quan provokim sulmin në Kramatorsk

Ministria ruse e Mbrojtjes lëshoi një deklaratë të premten duke e quajtur sulmin me raketa në një stacion hekurudhor në qytetin ukrainas të Kramatorsk një “provokim”. Deklarata pasqyronte mohimet e fundit të vrasjes – pa dallim të civilëve – në periferinë e Kievit, Bucha. “Të gjitha deklaratat e përfaqësuesve të regjimit nacionalist të Kievit për … Continued

Ndalimi i qymyrit rus nga BE-ja do të fillojë në gusht

Ndalimi i importit të qymyrit rus nga Bashkimi Evropian do të hyjë në fuqi në gusht. Vendet anëtare të BE-së miratuan të enjten në mbrëmje një paketë të pestë sanksionesh kundër Rusisë. Paketa përfshin një ndalim importi për të gjitha format e qymyrit rus, raporton “CNN“. Kjo prek një të katërtën e të gjitha eksporteve … Continued

Von der Leyen dhe Borrell kanë marrë rrugën për në Kiev

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe kryediplomati për bllokun, Josep Borrell, janë rrugës për në kryeqytetin ukrainas Kiev. Von der Leyen postoi një foto të premten në Twitter, ku shihet duke ecur në një tren së bashku me kryeministrin sllovak, Eduard Heger, i cili po i bashkohet udhëtimit, raporton “CNN“. “Presim me … Continued

Mbi 30 të vdekur dhe të plagosur pas sulmit rus me raketa në stacionin e trenit Kramatorsk

Dy raketa kanë goditur stacionin e trenit në qytetin ukrainas Kramators. Për lajmin njoftoi kreu i sistemit hekurudhor kombëtar të Ukrainës, Oleksandr Kamyshin, në kanalin e tij zyrtar në Telegram të premten. Pavlo Kyrylenko, kreu i administratës ushtarake rajonale të Donetsk, konfirmoi se reaguesit e parë po raportonin mbi 30 viktima pas sulmit, raporton “CNN“. … Continued

Macron pa shpresa rreth përfundimit të luftës në Ukrainë

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka paralajmëruar se ka pak shpresë që lufta në Ukrainë të përfundojë së shpejti. “Fatkeqësisht kjo luftë nuk do të ndalojë në ditët në vijim,” i tha Macron stacionit francez RTL të premten. Ai vuri në dukje 9 majin si një “ditë të rëndësishme” për ushtrinë ruse, duke e quajtur pothuajse … Continued

Ukraina vazhdon me përpjekjet për të evakuuar civilët e bllokuar

Ukraina thotë se është duke synuar të krijojë deri në 10 korridore humanitare për të evakuuar civilet e bllokuar të premten nga Mariupoli. 10 korridoret e shpallura si të sigurta nga zëvendëskryeministrja, Iryna Verechuk janë të gjitha në Ukrainën lindore dhe jugore. Zyrtarët ukrainas thonë se forcat ruse janë rigrupuar për një ofensivë të re … Continued

SHBA fut në listën e zezë kompanitë ruse të ndërtimit të anijeve dhe diamantit

Departamenti Amerikan i Thesarit ka vendosur zyrtarisht në listën e zezë dy biznese ruse – një minierë diamanti dhe një ndërtues anijesh – duke i ndaluar aksesin e tyre në sistemin financiar amerikan. Sanksionet e fundit synojnë ndërmarrjet shtetërore ruse, United Shipbuilding Corp dhe kompaninë e minierave të diamantit Alrosa. “Përmes këtyre përcaktimeve, Thesari po … Continued