Ukraina i thotë SHBA-së se ka nevojë për çdo ditë për 500 raketa ajrore dhe antitank

Ukraina ka përditësuar listën e saj të gjerë të asistencës ushtarake shtesë nga qeveria amerikane në ditët e fundit për të përfshirë qindra raketa kundërajrore dhe antitank. Ukrainasit kanë paraqitur lista të ngjashme në javët e fundit, por një kërkesë e fundit e ofruar ligjvënësve amerikanë duket se pasqyron një nevojë në rritje për raketa … Continued

Rusia dhe Ukraina shkëmbejnë të burgosurit

Rusia dhe Ukraina thonë se kanë kryer shkëmbimin e parë të ushtarëve të kapur që nga fillimi i luftës një muaj më parë. Dhjetë ushtarë ukrainas u shkëmbyen me 10 ushtarë rusë, thanë zyrtarët, shkruan BBC. Në një shkëmbim të veçantë, 11 marinarë civilë rusë, të cilët ishin shpëtuar nga një anije që u mbyt … Continued

Biden: NATO nuk ka qenë kurrë më e bashkuar për t’iu përgjigjur pushtimit rus

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka deklaruar se NATO është e vendosur të punojë për të mbështetur Ukrainën. “Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara për të ofruar mbi 2 miliardë dollarë pajisje ushtarake për Ukrainën. Sistemet kundërajrore, sistemet kundër armaturës, municionet dhe armët tona po përdoren në Ukrainë ndërsa flas unë”, … Continued

G7-ta paralajmëron Rusinë kundër përdorimit të armëve bërthamore

Udhëheqësit e G7, kanë paralajmëruar Rusinë kundër përdorimit të armëve kimike, biologjike ose bërthamore në pushtimin e Ukrainës. “Ne paralajmërojmë kundër çdo kërcënimi të përdorimit të armëve kimike, biologjike dhe bërthamore ose materialeve të ngjashme,” shkruajtën liderët pas takimit në Bruksel, shkruan CNN. Ata denoncuan gjithashtu përpjekjet e Rusisë për keqinformim duke sugjeruar se Ukraina po … Continued

Stoltemberg: Përdorimi i armëve kimike do të ndryshojë rrënjësisht konfliktin në Ukrainë

Thotë se përdorimi i armëve kimike në Ukrainë do të ndryshojë tërësisht natyrën e konfliktit dhe do të paraqiste rrezik edhe më të madh. “Kjo do të prekte jo vetëm njerëzit në Ukrainë, por edhe vendet potenciale të NATO-s për shkak të përhapjes së kontaminimit. Kjo çështje nxjerr në pah rëndësinë e përfundimit të luftës” … Continued

Pasojat ekonomike nga sulmet ruse në Ukrainë – po përhapen në pjesën tjetër të botës

Ndërsa ushtarët rusë po përballen me Ukrainën, ukrainasve gjithnjë e më të dëshpëruar po u mbarojnë ushqimi dhe ilaçet.  Pasojat ekonomike nga pushtimi po fillojnë të përhapen edhe në pjesën tjetër të botës, shkruan CNN. Parashikimet për rritjen globale po zvogëlohen dhe shansi për një recesion të SHBA-ve në 2023 është rritur në 35 për qind, sipas Goldman Sachs. Por … Continued

Katari do e vazhdon furnizimin me gaz – duke qëndruar në “solidaritet” me Evropën

Katari do të qëndrojë “në solidaritet me Evropën” dhe nuk do t’i devijojë kontratat e gazit tek klientët e tjerë, edhe nëse kjo do të thotë humbje nga përfitimet e mundshme financiare, tha Ministri i Katarit për Energji, Saad Al Kaabi – në një intervistë për CNN. Monarkia e Gjirit të pasur me energji furnizon disa … Continued

Flamuri i Ukrainës – ngritet në Kherson

Flamuri ukrainas është ngritur në qytetin Kherson të pushtuar nga Rusia Kryetari i qytetit të pushtuar nga Rusia të Khersonit , Ihor Kolykhaiev, në Ukrainën jugore, ka postuar fotografi të një flamuri të gjatë ukrainas të mbështjellë në murin e bashkisë, shkruan CNN. Forcat ruse zakonisht ndodhen në bashkinë e qytetit, por nuk duket se kanë ndërhyrë. Ka … Continued

Lufta në Ukrainë – zhvillimet e fundit

Udhëheqësit e aleancës ushtarake perëndimore të NATO-s po takohen për bisedime urgjente mbi hapat e ardhshëm në përgjigjen ndaj luftës së Moskës .  Samiti në Bruksel është përshkruar si një nga më të rëndësishmit në historinë e aleancës Takimi do të miratojë vendosjen e mijëra trupave të tjera në Evropën Lindore – në Sllovaki, Hungari, Bullgari dhe … Continued

Zelensky: Fëmijët po vdesin, po luftojmë në kushte të pabarabarta

“Përsëri, fëmijët po vdisnin, njerëzit po vdisnin”, tha presidenti ukranias, Voldodymyr Zelesky – drejtuar të pranishmëve në samitin e NATO-s që po mbahet në Bruksel. Ai – po ashtu tregoi që Rusia se ka kërkuar mbëshetje ajrore dhe se Rusia po përdor bomba të fosforit. “Ne jemi në kushte të pabarabarta për më shumë se … Continued