L Occitane do të mbyllë dyqanet në Rusi

Kompania franceze e kozmetikës, L’Occitane, do të mbyllë dyqanet dhe faqen e saj në Rusi. Konsumatorët kishin kërcënuar të bojkotojnë markën, e cila tha se mbajtja e dyqaneve të hapura do të mbronte stafin nga “hakmarrja” e mundshme. Por, në një deklaratë të lëshuar të premten, firma e bukurisë tha se do të mbyllte dyqanet … Continued

Të paktën një person humbi jetën dhe disa të tjerë u plagosën në shpërthimet në Kiev

Pas bombardimeve në qytetin e Kievit nga forcat ruse, të paktën një person u vra dhe disa të tjerë u plagosën në kryeqytet. Kryebashkiaku i qytetit, Vitali Klitschko, e ka konfirmuar një gjë të tillë, shkruan CNN. “Si rezultat i sulmit me raketë në mëngjes, një person mbeti i vrarë dhe disa të plagosur u … Continued

200 fëmijë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit në Ukrainë

Dyqind fëmijë janë vrarë në Ukrainë që kur presidenti rus, Vladimir Putin, urdhëroi trupat e tij të sulmonin vendin në fund të shkurtit. Një gjë të tillë e ka konfirmuar zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës, në një deklaratë të shtunën, shkruan BBC. Zyra shtoi se më shumë se 360 ​​fëmijë janë lënduar gjatë … Continued

Rusia sanksionon Kryeministrit britanik, Boris Johnson

Kryeministrit britanik, Boris Johnson, i është ndaluar hyrja në Rusi për shkak të qëndrimit “armiqësor” të Britanisë së Madhe ndaj luftës në Ukrainë. Ministria e Jashtme e Rusisë tha se Sekretarja e Jashtme, Liz Truss, ish-kryeministrja, Theresa May, dhe ministrja e parë e Skocisë, Nicola Sturgeon, ishin midis 13 anëtarëve të qeverisë britanike dhe politikanëve … Continued

Goditet fabrika ushtarake në Kiev

Sulmet ruse shënjestruan një fabrikë ushtarake në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev. Një gjë të tillë e ka thënë ministria ruse e mbrojtjes, të cituar nga agjencia e lajmeve TASS, shkruan BBC. Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, Igor Konashenkov, tha se 16 objektiva të armikut u shkatërruan me raketa me precizion të lartë, duke përfshirë pajisje, … Continued

Ukraina: Rusia ende po përpiqet të fitojë kontrollin e Mariupolit

Trupat ruse janë ende duke u përpjekur të vendosin kontrollin e plotë të qytetit ukrainas të Mariupolit. Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës ka pretenduar se forcat ruse janë ende duke luftuar për këtë qytet, shkruan BBC. Marrja e Mariupolit nga Rusia, nëse ndodh, do të jetë psikologjikisht domethënëse për të dyja … Continued

Shpërthime në Kiev dhe Lviv

Shpërthime kanë goditur dy qytete të Ukrainës, në kryeqytetin Kiev dhe qytetin e Lviv. Krye bashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko, tha se shpërthimet goditën lagjen Darnytskyi në periferi të qytetit. Ai shtoi se numri i viktimave nuk dihej dhe se ekipet e shpëtimit ndodheshin në vendngjarje, shkruan BBC. Përveç në Kiev, shpërthime janë dëgjuar edhe … Continued

Që nga fillimi i pushtimit 3 mijë ushtarë Ukrainas kanë vdekur.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, e ka konfirmuar se edhe rreth 10 mijë të tjerë janë lënduar, shkruan BBC. Ai dha përditësimin duke thënë se midis 2,500 dhe 3,000 persona kanë vdekur në një intervistë me CNN, në të cilën ai paralajmëroi gjithashtu për kërcënimin e sulmit të mundshëm bërthamor rus, siç raportuam më herët . … Continued