Rama e gazetarja e CNN urojnë Kosovën për 15-vjetorin e pavarësisë (Video)

Mustafaj: Hile e madhe i është bërë Kosovës

Besnik Mustafaj, ish-ministër i Jashtëm, në Intervistë për a2cnn, në 15-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, foli edhe për krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe. Ai theksoi se nuk duhej në asnjë negociatë të pranohej tejkalim i parashikimeve në planin Ahtisari. “Aktualisht është një situatë delikate për Kosovën. Shoqata e komunave serbe është një … Continued

Haradinaj: I kemi thënë bac, u kry, por ende nuk është kry

“Dikur i kemi thënë komandantit tonë legjendar Adem Jashari; Bac, u kry, por ende nuk është kry. Jemi në proces”. Kjo ishte përgjigja e ish-kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj kur u pyet nëse sot, pas 15 vitesh, pavarësia e Kosovës është e plotë. Në një intervistë të dhënë për A2 CNN në 15-vjetorin e Pavarësisë, … Continued

“NEWBORN” pati zënë vend thuajse në çdo medie botërore

Mediat e huaja raportojnë për 15-vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Kosova sot shënon 15-vjetorin e pavarësisë së shpallur më 17 shkurt 2008, pas një periudhe të mundimshme dhe të dhimbshme deri sa arriti mëvetësimin nga Serbia. Edhe pse Kosova njihet si shtet i pavarur nga 117 vende, ajo përshkruhet si një nga rajonet me “konflikt të ngrirë” të Evropës për shkak të tensioneve të vazhdueshme … Continued

Serwer: Pavarësia ishte një sukses, por nuk është realizuar vendosja e sovranitetit

Shtetet e Bashkuara luajtën një rol qendror në rrugën drejt pavarësisë së Kosovës, e cila u shpall në vitin 2008 në koordinim dhe me mbështetjen e Uashingtonit. SHBA ishte ndër vendet e para që e njohu Kosovën, më 18 shkurt. 15 vjetori i pavarësisë vjen ndërsa SHBA dhe BE-ja kanë intensifikuar përpjekjet për normalizimin e … Continued

Intervistë: Ibrahim Kadriu, shkrimtar i faktografimit nacional

Ibrahim Kadriu është një nga shkrimtarët tanë më produktiv dhe deri më tani ka botuar me dhjetëra vepra të zhanreve të ndryshme: poezi, tregime, prozë, skenarë, radiodramë etj. Gjithashtu, Kadriu, për pothuajse 50 vjet u mor edhe me gazetari, duke punuar në gazetën “Rilindja” dhe më vonë edhe në gazetën “Zëri”. Ai është edhe fitues … Continued

“Na ishte njëherë, që kurrë mos qoftë”

Në vazhdën e aktiviteteve shtetërore për nder të 17 shkurtit, janë përkujtuar edhe 1133 fëmijët e vrarë gjatë luftës, me ç’rast krerët e shtetit së bashku me disa fëmijë kanë ndezur po edhe aq qirinj për t’i kujtuar këta fëmijë. “Na ishte njëherë, që kurrë mos qoftë” ishte motoja e vendosur para Teatrit Kombëtar, raporton … Continued

Kurti: Prekazi, kryeqytet i kryengritjes shqiptare

Zyra e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, ka bërë një përmbledhje të aktiviteteve të Kryeministrit në përvjetorin e 15-të të shpalljes së Pavarësisë. Në shënim të 15-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, Kryeministri  Albin Kurti, bashkë me Presidenten Vjosa Osmani, Kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca dhe presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj, morën pjesë në … Continued

Lajçi: Lëvizja Studentore e ’97 dhe UÇK rol vendimtar për Kosovën

Driton Lajçi, njëri ndër organizatorët e protestës studentore të vitit 1997, tha se kjo protestë ka qenë njëra ndër shtytjet për të lëvizur drejt çlirimit të Kosovës dhe pavarësisë. “Kemi qenë të vogël, por kemi pasur ide të madhe për të lëvizur, kemi jetuar në kushte jo njerëzore”, tha ai një intervistë për RTK. Sipas … Continued