Hapet pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak, Policia jep detaje

Policia e Kosovës me njësitet policore, do të vazhdojë realizimin e detyrave dhe autorizimeve policore konform procedurave të parapara ligjore, në shërbim të vendit dhe të të gjithë qytetarëve pa dallime, thuhet më tutje në njoftimin e PK-së./Shqip.com

Sveçla: Pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak janë të hapura – mbrëmë pati sulme ndaj qytetarëve e tentim vrasjeve ndaj policëve

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka thënë se Barrikadat e vendosura nga strukturat ilegale serbe mbrëmë, 15 minuta pas lëshimit të sistemit të alarmit dhe të shpërndara në 9 lokacione të ndryshme në veriun e vendit, tashmë janë larguar plotësisht nga vetë ata. Përmes një reagimi në rrjetin social në Facebook, Sveçla është … Continued

Meta: Beogradi të heqë dorë menjëherë nga nxitja e grupeve kriminale në veri të Kosovës me qëllim destabilizimin e situatës

Ish-presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka thënë se Beogradi duhet  të heqë dorë menjëherë nga nxitja e grupeve kriminale në veri të Kosovës me qëllim destabilizimin e situatës. Ai ka kërkuar që Kosova dhe Serbia duhet të bashkëpunojnë ngushtë në mes vete kundër krimit të organizuar. “Kosova dhe Serbia duhet të bashkëpunojnë ngushtë në mes … Continued

Mehaj: Përkëdhelje absurde nga BE ndaj Serbisë, pavarësisht qasjes destruktive

Pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak ende jashtë funksionit

Pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak janë ende jashtë funksionit përkundër largimit të barrikadave të vendosura nga ana e serbëve gjatë mbrëmjes së djeshme. Sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhimin e Kufirit, në këto dy pika nuk vërehet që ka lëvizje të makinave. Në pikën tjetër kufitare te Dheu i Bardhë pritet janë të gjatë nga … Continued

Rakiq: Serbët dëshirojnë Asociacionin, faleminderit të gjithëve që ishin në barrikada

Kreu i Listës Serbe, Goran Rakiq, njëherë edhe ministër për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti duhet ta ketë të qartë se serbët duan krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. “Edhe një natë pa gjumë për popullin serb, e tillë ka qenë ditët, muajt, … Continued

Petkoviq: Ne ishim në prag të konfliktit për shkak të Prishtinës, jo për shkak të Beogradit

Drejtori i Zyrës për Kosovë, Petar Petkoviq, tha se situata në Kosovë mbrëmë ishte në prag të konflikteve serioze të planifikuara nga Prishtina, duke akuzuar rrejshëm Beogradin se dëshiron konflikt dhe destabilizimin e Ballkanit Perëndimor, raporton Tanjug. “Kjo agoni dyditore dhe kriza e rëndë në të cilën na futën të gjithëve Albin Kurti dhe Prishtina, … Continued

BE-ja fton Kurtin e Vuçiqin në Bruksel, thotë se po e përcjell me shqetësim situatën në veri

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Peter Stano, ka thënë sot në një konferencë shtypi në Bruksel, se BE-ja po e përcjell me shqetësim situatën në veri të Kosovës. Ai ka kërkuar që të ndërpritet “çdo veprim i pakoordinuar dhe i njëanshëm që kërcënon stabilitetin dhe rrezikon lirinë e lëvizjes”. “BE-ja po e … Continued

Largohen të gjitha barrikadat, hapen rrugët për Jarinjë dhe Bërnjak

Janë liruar të gjitha rrugët që të çojnë dy pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak që lidhin Kosovën dhe Serbinë. Kështu ka thënë Besim Hoti, zëdhënës i Policisë për rajonin e Mitrovicës së Veriut. Hoti për Shqip.com tha se janë larguar të gjitha barrikadat. “Të gjitha barrikadat janë larguar dhe rrugët janë të hapura”, tha ai. … Continued

Tahiri: Koha prej 30 ditësh për aplikimin e reciprocitetit me Serbinë është shumë e shkurtër

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka thënë se koha prej 30 ditësh për aplikimin e reciprocitetit me Serbinë është shumë e shkurtër. Përmes një konferencë për media, Tahiri tha se Qeveria duhet të siguroj zbatimin e këtij vendimi duke e cilësuar si diçka e cila nuk ka kthim mbrapa. “E kemi parë … Continued