Ukraina padit Rusinë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

Ukraina ka dorëzuar një aplikacion kundër Rusisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë(GjND). Në aplikim, Ukraina thotë se Rusia ka “pretenduar në mënyrë të rreme se akte gjenocidi kanë ndodhur” në rajonet separatiste të Luhansk dhe Donetsk, duke shtuar se Rusia më pas deklaroi dhe zbatoi një “operacion special ushtarak” kundër Ukrainës, thuhet në njoftimin për … Continued

FIFA ndalon himnin dhe flamurin rus, i zhvendos ndeshjet e Rusisë në shtëpi në vende neutrale

FIFA i është përgjigjur pushtimit të Ukrainës duke i treguar Rusisë që t’i luajë ndeshjet në shtëpi në vende neutrale dhe duke e ndaluar flamurin kombëtar dhe himnin nga ndeshjet  e futbollit. Organi udhëheqës i futbollit tha që ekipet ruse do të luajnë si “Unioni i Futbollit i Rusisë”, raporton Al Jazeera Po ashtu tha … Continued

Franca u thotë qytetarëve të saj të largohen nga Rusia

Franca ka “rekomanduar fuqimisht” që çdo shtetas i saj aktualisht në Rusi të largohet “pa vonesë”. Kjo vjen pasi Bashkimi Evropian njoftoi se po mbyllte të gjithë hapësirën e tij ajrore për avionët rusë. Në një deklaratë në faqen e internetit të Ministrisë Franceze për Evropën dhe Punët e Jashtme thuhet: “Për shkak të kufizimeve … Continued

Kryetari i Kievit: Mos besoni rrena, nuk kam thënë që s’kemi ku t’i evakuojmë civilët

Jo shumë kohë më parë, ne raportuam se kryetari i bashkisë së Kievit i kishte thënë Associated Press se qyteti i tij ishte “rrethuar” nga forcat ruse, shkruan BBC. Tani Vitali Klitschko thotë se nuk është kështu dhe se në fakt ajo është “dezinformatë”. Ne një shkrim në Telegram, ai tha: “Publikimet ruse të internetit përhapin … Continued

Këshilli i Sigurimit i OKB-së voton për dërgimin e çështjes së Ukrainës në Asamblenë e Përgjithshme

Këshilli i Sigurimit i OKB-së sapo votoi për dërgimin e çështjes së Ukrainës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së për një seancë të posaçme urgjente për shkak të bllokimit të anëtarëve të përhershëm në këshill. Rusia vuri veton ndaj një rezolute të SHBA për të dënuar Moskën për pushtimin e Ukrainës. “Ne i kërkojmë Rusisë … Continued

Bombardimet ruse të luftës në Ukrainë, lind një vajzë në strehën e sulmeve ajrore

Organizata për fëmijë, UNICEF, ka bërë të ditur se një foshnje me emrin, Mia, ka lindur gjatë bombardimeve të Rusisë në Kiev të Ukrainës. Nënat e saj, Svitlana, është zgjuar nga dhimbjen dhe së bashku me burrin e saj janë përballur me granatimet për të shkuar të makina e deri tek ambulance më e afërt. … Continued

Borrell: BE është e shqetësuar se kriza mund të përhapet edhe në vendet tjera

Josep Borrell, shefi i politikës së jashtë të Bashkimi Evropian, ka thënë se BE-ja është e shqetësuar se kriza e shkaktuar nga pushtimi rus në Ukrainë mund të përhapet në vendet fqinje, duke përfshirë Moldavinë, Gjeorgjinë dhe Ballkanin Perëndimor. “Ne jemi të shqetësuar për atë që mund të ndodhë në rajon,” tha Borrell në një … Continued

Turqia sinjalizon që mund t’ia bllokojë qasjen Rusisë në Detin e Zi

Turqia ka thënë se do të zbatojë kushtet e një marrëveshjeje ndërkombëtare, që mund ta bëjë atë të bllokojë hyrjen në Detin e Zi për Marinën Ruse. Sipas Konventës së Montreux të vitit 1936, Turqia ka kontroll mbi dy ngushticat që lidhin Detin e Zi, i cili ndodhet në bregun jugor të Ukrainës, me Mesdheun, … Continued

Zelensky: Belgjika po na dërgon 3000 mitralozë dhe 200 granatahedhës anti-tank

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka shkruar në Tëitter se përveç marrëveshjeve të djeshme, Belgjika po i dërgon Ukrainës edhe 3000 mitralozë dhe 200 granatahedhës anti-tank. “Ishte bukur të mësoj se përveç marrëveshjeve të djeshme, Belgjika po na dërgon edhe 3000 mitralozë të tjerë dhe 200 granatahedhës antitank. Faleminderit Kyeministër Alexander De Croo!”, ka shkruar Zelensky. … Continued

Shtëpia e Bardhë i përgjigjet vendimit të Rusisë për t’i vënë forcat bërthamore në gatishmëri të lartë

Sekretarja për media e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, ka thënë se vendimi i presidentit rus, Vladimir Putin, për t’i vënë forcat bërthamore të Rusisë në gatishmëri të lartë, është pjesë e një modeli më të gjerë të përshkallëzimit të paprovokuar dhe “kërcënimeve të fabrikuara” nga Kremlini. “Ky është realisht një model që e kemi parë … Continued