Kryeministri i Kanadasë njofton rihapjen e ambasadës kanadeze në Kiev

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Kiev të dielën, kryeministri kanadez Justin Trudeau njoftoi rihapjen e ambasadës kanadeze në Kiev.  Trudeau gjithashtu njoftoi se do të jepet më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë kamerat e dronëve, imazhet satelitore, armët e vogla, municionet dhe financimin për operacionet … Continued

Liderët e G7 dhe Zelensky bisedojnë për sanksione të reja ndaj Rusisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, është duke e zhvilluar një takim me homologët e tij të G7-ës dhe presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, nëpërmjet një video-konference. Nga Shtëpia e Bardhë me anë të një njoftimi  kanë thënë se ata janë duke biseduar për të vendosur sanksione të reja ndaj Moskës, për shkak … Continued

Vizitë e papritur, zonja e parë e SHBA-së takohet me zonjën e parë të Ukrainës

Zonja e parë e SHBA-së, Jill Biden bëri një vizitë të papritur në Ukrainë gjatë një udhëtimi në Rumani dhe Sllovaki, ku po rikonfirmonte mbështetjen e SHBA për aleatët e NATO-s. Zonja Biden u takua me zonjën e parë të Ukrainës Olena Zelenska në një shkollë në qytetin kufitar të Uzhhorod, e cila aktualisht po … Continued

Luftimet janë intensifikuar në të gjithë Ukrainën

Bombardimi i një shkolle ku fshatarët ishin strehuar është tragjikisht vetëm një sulm në mesin e shumë sulmeve këtë fundjavë, pasi lufta në Ukrainë nuk tregon asnjë shenjë zbutjeje. Ka pasur luftime të ashpra rreth Popasna në Luhansk ditët e fundit mes një sulmi të vazhdueshëm rus, shkruan BBC. Guvernatori lokal, Serhiy Haidai, tha se … Continued

Mbretëria e Bashkuar dhuron 1.6 miliardë dollarë shtesë në mbështetje ushtarake për Ukrainën

Mbretëria e Bashkuar do të sigurojë 1.3 miliardë paund të tjera (1.6 miliardë dollarë) mbështetje ushtarake dhe ndihmë për Ukrainën, tha në një deklaratë Thesari i vendit. Njoftimi vjen përpara një samiti virtual të G7 të dielën, ku do të përfshihet edhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, shkruan CNN. Premtimi shënon “normën më të lartë të … Continued

Si Ukraina ashtu edhe Rusia pretendojnë arritjen e sukseseit në luftimet e vazhdueshme në Detin e Zi

Të dy ushtritë ruse dhe ukrainase kanë pretenduar suksese në atë që duket të jetë lufta e vazhdueshme në Detin e Zi, dhe veçanërisht mbi ishullin e gjarpërinjve të pushtuar nga Rusia, shkruan CNN. Serhiy Bratchuk, një zëdhënës i administratës ushtarake të rajonit Odesa, tha të dielën se një helikopter rus në ishull ishte goditur … Continued

Zyrtarët Ukrainas: Përpjekjet e shpëtimit janë duke u zhvilluar, por gjasat për të gjetur të mbijetuar janë shumë të vogla

Forcat ruse kanë bombarduar një shkollë në Luhansk ku ishin strehuar 90 persona. Një zyrtar i lartë në rajonin e Luhanskut, Serhiy Hayday, ka thënë se shanset për të gjetur dikë ende gjallë brenda shkollës janë “shumë të vogla”, shkruan CNN. Kreu i administratës ushtarake rajonale të Luhansk, tha se ndërtesa e shkollës ishte shkatërruar … Continued

Zelensky: Më shumë se 300 civilë janë evakuuar tani nga fabrika e çelikut, Azovstal

Më shumë se 300 civilë janë shpëtuar që nga fillimi i evakuimeve nga fabrika e rrethuar e çelikut Azovstal. Një gjë të tillë e ka konfirmuar Presidenti, Volodymyr Zelensky, në fjalimin e tij, shkruan CNN. Kjo shënoi fundin e fazës së parë të evakuimeve, e cila filloi pak më shumë se një javë më parë, … Continued

Dyshohet se 60 persona kanë vdekur pas në një shkollë në Ukrainë

60 persona dyshohet se kanë vdekur pas një sulmi ajror të shtunën në një shkollë në rajonin e Luhansk ku ishin strehuar 90 persona. Serhiy Hayday, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale të Luhanskut, tha se 30 persona të strehuar në shkollë ishin shpëtuar, nga të cilët shtatë u plagosën, shkruan CNN. Trupat e dy personave … Continued