Putin i bën thirrje Ukrainës: Mbrojtësit e Azovstal duhet të dorëzohen

Presidenti rus Vladimir Putin thotë se Ukraina duhet të urdhërojë luftëtarët e saj që mbeten në fabrikën e çelikut të rrethuar të Mariupolit, Azovstal, të hedhin armët dhe të dorëzohen. Sipas Kremlinit ai i bëri komentet gjatë një bisede telefonike me kryeministrin izraelit Naftali Bennett, raporton BBC. Putin tha se forcat ruse janë gati të ofrojnë … Continued

Komandanti ukrainas: Rusët shkelën premtimin e armëpushimit, lufta e ashpër po vazhdon

Një komandant ukrainas brenda rrënojave të kompleksit Azovstal në Mariupol ka regjistruar një video mesazh duke thënë se luftimet e ashpra vazhdojnë. “Është dita e tretë që armiku depërton në territorin e Azovstal. Lufta e ashpër e përgjakshme po vazhdon,” tha Sviatoslav Palamar, zëvendëskomandanti i regjimentit Azov . Ai tha se rusët kishin thyer zotimin … Continued

Ukraina: 600 ukrainas të vrarë brenda natës

Mbi 600 ukrainas u vranë brenda natës, pasi lufta në Ukrainë po vazhdon. Sipas pretendimeve të bëra nga Ministria e Mbrojtjes e Rusisë, ata kanë goditur disa poste dhe pajisje ushtarake ukrainase, shkruan BBC. Në një postim në Telegram, sulmet përfshijnë pajisjet e aviacionit në aeroportin Kanatovo në rajonin qendror Kirovohrad dhe një depo të … Continued

Ukraina: Mbrojtësit e Azovstal duke luftuar betejat e përgjakshme

Forcat ukrainase brenda punimeve të metalit Azovstal të Mariupolit kanë luftuar “beteja të vështira të përgjakshme” kundër trupave ruse. Në një video-mesazh të postuar në Telegram të mërkurën, komandanti Denis Prokopenko vlerësoi “përpjekjet mbinjerëzore” të ushtarëve të tij për të zmbrapsur sulmin rus – duke shtuar se situata ishte “jashtëzakonisht e vështirë”. Azovstali është bërë … Continued

Mbretëria e Bashkuar do të japë 45 milionë funte për të ndihmuar Ukrainën

Mbretëria e Bashkuar ka njoftuar financime të mëtejshme për të ndihmuar grupet e njerëzve më nevojë brenda Ukrainës dhe në kufijtë e saj, shkruan BBC. Një paketë prej 45 milion funte do të shkojë për agjencitë dhe bamirësitë e OKB-së që punojnë për të mbështetur ata që janë më të rrezikuar nga abuzimi dhe dëmtimi, … Continued