Ukraina: Mbrojtësit e Azovstal duke luftuar betejat e përgjakshme

Një fabrikë e çelikut Azovstal

Forcat ukrainase brenda punimeve të metalit Azovstal të Mariupolit kanë luftuar “beteja të vështira të përgjakshme” kundër trupave ruse.

Në një video-mesazh të postuar në Telegram të mërkurën, komandanti Denis Prokopenko vlerësoi “përpjekjet mbinjerëzore” të ushtarëve të tij për të zmbrapsur sulmin rus – duke shtuar se situata ishte “jashtëzakonisht e vështirë”.

Azovstali është bërë prioriteti numër një për udhëheqjen politike dhe ushtarake të Ukrainës.

Për BBC, këshilltar i ministrit të mbrojtjes, Yuriy Sak, tha se përpjekjet ishin të përqendruara në mbrojtjen e kompleksit të madh industrial dhe menaxhimin e evakuimeve të mëtejshme.

Azovstal është streha e fundit e rezistencës ukrainase në qytetin port të rëndësishëm strategjik të Mariupolit – që Sak vuri në dukje se ishte bërë “zemra” e luftës.

Ai pranoi se situata në uzinë ishte “jashtëzakonisht e vështirë” për trupat e tij. Luftëtarët rusë tani kishin nisur një ofensivë tokësore, tha ai, pasi më parë ishin fokusuar në bombardimet ajrore dhe sulmet me raketa.

Por, Sak shpresonte se të dyja palët mund të binin dakord për korridoret humanitare që do të lejonin më shumë civilë dhe ushtarë të plagosur të largoheshin nga uzina gjatë ditëve në vijim.

“Ne jemi optimistë në heshtje,” tha ai. “Por sigurisht ne kemi përvoja të këqija të Rusisë që nuk respekton angazhimet e saj.”

Nga ana e saj, Rusia ka fajësuar më parë Ukrainën për prishjen e marrëveshjeve, duke shkaktuar prishjen e korridoreve humanitare në Mariupol./Shqip.com