Një marinar i vdekur dhe 27 të zhdukur, pas fundosjes së Moskva

Një marinar vdiq dhe 27 të tjerë rezultojnë të zhdukur pasi luftanija ruse, Moskva, u mbyt javën e kaluar. Një gjë të tillë e ka thënë Ministria ruse e mbrojtjes, shkruan BBC. 396 anëtarë të tjerë të ekuipazhit u shpëtuan nga Moskva, e cila ishte flamuri i flotës ruse të Detit të Zi. Anija kryesore … Continued

Kryebashkiaku i qytetit: Mbi 20 mijë civil janë vrarë deri më tani në Mariupol

Mbi 20 mijë civil janë vrarë deri më tani në Mariupol. Kryetari i bashkisë së Mariupolit, Vadym Boychenko, për BBC tha se numri i frikshëm i njerëzve është vrarë, shkruan BBC. Boychenko tha: “Tashmë ka deklarata të dëshmitarëve okularë nga qytetarët e Mariupolit për mizoritë që ata panë dhe po i shohin, për fat të … Continued

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së do të takohet me Putinin më 26 prill në Moskë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, do të pritet nga presidenti Vladimir Putin të martën. Ky takim do të ndodh më 26 prill, pas një takimi pune dhe drekë me ministrin e Jashtëm të Rusisë, shkruan CNN. “Sekretari i Përgjithshëm do të vizitojë Moskën, Federatën Ruse, ku më 26 prill do të … Continued

OKB: Më shumë se pesë milionë njerëz kanë ikur nga Ukraina që nga fillimi i luftës

Rreth pesë milionë ukrainas janë larguar nga vendi që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt. Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët e ka konfirmuar se 5,133,747 janë larguar deri më tani, derisa vetëm nga e enjtja e kësaj jave 48,387 persona janë larguar, shkruan BBC. Gratë dhe fëmijët përbëjnë 90 për qind të … Continued

Notari rus përjashtohet nga garat për nëntë muaj, pasi përkrahi luftën në Ukrainë

Kampioni olimpik rus, Evgeny Rylov, është pezulluar për nëntë muaj nga organi drejtues botëror i notit, Fina, pasi mori pjesë në një tubim në mbështetje të pushtimit rus të Ukrainës. 25-vjeçari ishte në mesin e një numri të atletëve të pranishëm në mbledhje, të organizuar nga presidenti rus, Vladimir Putin, në stadiumin Luzhniki të Moskës … Continued

Rusia e përgatitur të lejojë luftëtarët të largohen nga fabrika e çeliku

Rusia është e përgatitur të ndalojë të shtënat dhe të lejojë luftëtarët ukrainas të largohen nga fabrika e çelikut, Azovstal, në qytetin e Mariupol. Ministria ruse e mbrojtjes tha se do të lejojnë largimin nga uzina të luftëtarëve, së bashku me çdo civil që është ende atje, shkruan BBC. Ata thanë se janë gati për … Continued

Komandanti rus: Rusia kërkon kontrollin e plotë të Ukrainës jugore

Rusia po planifikon të marrë kontrollin e plotë të Donbasit dhe Ukrainës jugore si pjesë e fazës së dytë të operacionit të saj ushtarak në vend, ka thënë një komandant i lartë ushtarak rus. Agjencitë ruse të lajmeve cituan gjeneralmajor Rustam Minnekayev, zëvendës komandant i qarkut ushtarak qendror të Rusisë, raporton “BBC“. Ai ka thënë … Continued

Rrëzohet avioni ushtarak i Ukrainës në jug të vendit, ka viktima

Një aeroplan ukrainas është rrëzuar gjatë një “fluturimi teknik” në jug të Ukrainës. Sipas njoftimit të bërë nga autoritetet lokale, ka edhe viktima, raporton “BBC”. Avioni i tipit AN-26, një avion transporti ushtarak i drejtuar nga forcat e armatosura ukrainase, u rrëzua të premten në mëngjes në qarkun Vilnia në rajonin e Zaporizhzhia, administrata ushtarake … Continued