Putin: Do të fokusojmë eksportet e energjisë drejt lindjes

Presidenti rus Vladimir Putin ka bërë thirrje për diversifikimin e eksporteve të energjisë ruse drejt Azisë. Putin paralajmëroi se vendet evropiane po destabilizonin tregun duke u larguar nga gazi dhe nafta ruse. “Përpjekjet për të larguar furnizuesit rusë, për të zëvendësuar burimet tona të energjisë me furnizime alternative, do të ndikojnë në mënyrë të pashmangshme … Continued

Ukraina: Duhen më shumë armë për të mbrojtur qytetet tona

Teksa lufta në Ukrainë po vazhdon, nevoja për armë për tu mbrojtur rritet. Nënkryetari i zyrës së presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka theksuar nevojën për më shumë armë që do të dërgohen nga Perëndimi për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet kundër sulmeve ruse në jug dhe lindje të vendit, shkruan BBC. Duke folur në programin … Continued

OKB paralajmëron se bota është në prag të një stuhie

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara ka paralajmëruar se bota është në prag të një “stuhie të përsosur” pasi lufta në Ukrainë përkeqëson një ekonomi globale tashmë në vështirësi. Në një deklaratë për shtyp të mërkurën, OKB tha se lufta mund të çojë në një “krizë tredimensionale” të ushqimit, energjisë dhe financave – zona … Continued

Ministria ruse e Mbrojtjes: Luftanija ruse Moskva, mbetet ende në det

Rusia ka thënë se luftanija e saj “mbetet në det” pasi një zjarr shpërtheu municione në bord, duke provokuar raporte kontradiktore nga autoritetet ruse dhe ukrainase. Ministria ruse e Mbrojtjes, tha se luftanija Moskva, nuk u dëmtua, dhe se nuk ka zjarr. Ministria tha se burimi i ndezjes në luftanijen Moskva është lokalizuar dhe shkaku … Continued

Ukraina: 197 fëmijë të vrarë deri më tani në luftën në Ukrainë

Rreth 197 fëmijë kanë vdekur dhe 351 janë plagosur gjatë luftës në Ukrainë. Një gjë të tillë e ka konfirmuar të enjten prokurori i përgjithshëm i vendit, duke cituar shifra nga prokurorët për të mitur, shkruan CNN. Trupat e fëmijëve të moshës katër dhe 10 vjeç u gjetën së bashku me trupin e djegur të … Continued

Ukraina pretendon se 300 persona u mbajtën peng në bodrumin e shkollës

Dyshohet se 300 perona u mbajtën peng nga forcat ruse në bodrumin e një shkolle. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka pohuar se rreth 300 persona janë mbajtur peng për katër javë në bodrumin e një shkolle pranë Chernihiv, në Ukrainën veriore, shkruan BBC. Në një postim në Twitter, ai tha se trupat ruse kishin … Continued

Australia vendos më shumë sanksione ndaj 14-të ndërmarrjeve shtetërore ruse

Australia ka sanksionuar 14 ndërmarrje të tjera shtetërore ruse me rëndësi strategjike dhe ekonomike për Rusinë. Një gjë të tillë e ka konfirmuar Ministrja e Jashtme e Australisë, Marise Payne, të enjten, shkruan CNN. Raundi i fundit i sanksioneve synon firmën e transportit të lidhur me mbrojtjen Kamaz, si dhe kompanitë e transportit Sevmash dhe … Continued

CNN: Lufta për Mariupol është në një fazë kritike

Ukraina tha  se dy njësitë e saj të fundit të mbetura  në qytetin jugor të rrethuar të Mariupolit kanë qenë në gjendje të bashkojnë forcat falë një “manovre të rrezikshme”, duke forcuar rezistencën e tyre kundër forcave ruse. Ndërkohë, Rusia tha se porti detar tregtar i Mariupolit ishte kapur dhe 1000 marinsa ukrainas ishin dorëzuar, … Continued

Marina ruse evakuon anijen në Detin e Zi, Ukraina pretendon se është goditur nga një raketë

Një nga anijet luftarake më të rëndësishme të Marinës Ruse është duke lundruar e braktisur ose në fund të Detit të Zi, shkruan CNN. Detarët rusë kanë evakuuar anijen kryesore të flotës së saj në Detin e Zi, pas një zjarri që shpërtheu municione në bord, njoftoi media shtetërore ruse të mërkurën. Mediat shtetërore TASS … Continued

Zelensky: Rusia duhet të kërkojë paqe ose të largohet nga komuniteti ndërkombëtar

Presidenti ukrainas, Volodymr Zelensky, ka folur për pushtimin e Rusisë dhe pasojat që duhet të vijnë për shtetin e Rusisë.    Zelensky ka thënë se Rusia duhet të largohet nga komuniteti ndërkombëtar nëse nuk dëshiron të ndjekë një marrëveshje paqeje. “Ose udhëheqja ruse do të kërkojë realisht paqen ose si rezultat i kësaj lufte, Rusia … Continued