OKB do të votojë për pezullimin e Rusisë nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara do të votojë për pezullimin e Rusisë nga Këshiili i të Drejtave të Njeriut. Pasi Ukraina akuzoi trupat ruse për vrasjen e dhjetëra civilëve në qytetin e Bucha, OKB, së shpejti do të votojë për pezullimin e Rusisë, shkruan BBC. Një shumicë prej dy të tretave të votave nga … Continued

Ukraina kërkon armë, vazhdojnë bisedimet e NATO-s për të diskutuar mbështetjen

Diskutimet mes ministrave të jashtëm të vendeve të NATO-s po zhvillohen në Bruksel. Duke hapur seancën e bisedimeve, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se bisedimet do të mbulonin mbështetjen për “ukrainasit e guximshëm që mbrojnë vendin e tyre” dhe “mbështetje të mëtejshme për partnerët e tjerë në rrezik nga agresioni rus”. Ai … Continued

Në Gjermani janë regjistruar më shumë se 300 mijë refugjatë ukrainas

Më shumë se 300,000 refugjatë kanë mbërritur në Gjermani nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit rus gjashtë javë më parë. Ministrisë së Brendshme të Gjermanisë të enjten tha se kishte regjistruar 316,453 refugjatë nga Ukraina në vend. Numri aktual i refugjatëve që vijnë mund të jetë dukshëm më i lartë për shkak të mungesës … Continued

Australia vendos sanksione të reja ndaj zyrtarëve e lartë rusë

Australia vendosi sanksione të reja ndaj 67 zyrtarëve rusë të enjten, duke e çuar numrin e përgjithshëm të individëve dhe subjekteve të sanksionuar që nga pushtimi rus i Ukrainës në afër 600. Një gjë të tillë e ka konfirmuar Ministria e Punëve të Jashtme. Sanksionet e fundit synojnë biznesmenë rusë, si dhe zyrtarë të lartë … Continued

Video: Forcat ruse gërmojnë në një nga vendet më radioaktive në botë

Ushtria ukrainase ka shpërndarë një video me dron, e cila duket se tregon gërmime dhe gjurmë tankesh në Red Forest, në një nga vendet më radioaktive në Tokë, në zonën e Çernobilit. Ministria e mbrojtjes e Ukrainës ka publikuar një video në twitter me mbishkrimin: “Video-prova – Komanda ruse urdhëroi ushtarët e saj të gërmojnë … Continued

Ministri i Jashtëm i Ukrainës: Më shumë armë të NATO-s duhen për të shpëtuar jetë

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ka bërë thirrje për më shumë armë nga vendet e NATO-s për të ndihmuar në shpëtimin e jetëve. Përpara takimit personal me homologët e tij të NATO-s, Kuleba thotë se axhenda e tij është “e thjeshtë” dhe Ukraina ka besim se mënyra më e mirë për të mposhtur … Continued

Zelensky: Duhet të sanksionohet edhe nafta Ruse

Presidenti ukrainas, Volodomyr Zelensky, ka mirëpritur valën e fundit të sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë, por i ka cilësuar ato si të pamjaftueshme. Në fjalimin e tij të fundit, Zelensky i bën thirrje perëndimit të shkojë më tej masat dhe të bojkotojë përdorimin e naftës ruse, shkruan BBC. Ai thotë se dështimi për të rënë … Continued

SHBA-të trajnon ushtarët ukrainasit për të përdorur dronët Switchblade

Shtetet e Bashkuara kanë trajnuar një numër të vogël ukrainasish që janë tashmë në SHBA se si të përdorin dronët e avancuar antitank Switchblade. Një gjë të tillë e ka konfirmuar një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane, shkruan BBC. Arma, e cila mund të futet në një çantë shpine, ka aftësinë për të godet … Continued